شما اینجا هستید
اخبار » طرح اعطای لوح تقدیر به «بیمارستان‌های بدون دخانیات»

بیمارستان بدون دخانیات در کل تحتِ استانداردهای سنجه‌های اعتباربخشی بیمارستانی همچون طرحِ دوستدار کودک، مادر کودک و.. تعریف شده است که همانند طرح‌های مذکور، عملکرد بیمارستان‌های مجری، مورد سنجش‌ و امتیازدهی قرار می‌گیرد؛ پس از لحاظ شدنِ این طرح، مراحل تدوین، اجرا، ارزشیابی و در نهایت اهدای لوح تقدیر، لحاظ می‌گردد.
دکتر محمدرضا مسجدی در این نشست، ضمن ابراز نگرانی از افزایش میزان مصرف دخانیات در کشور گفت: استفاده از مواد دخانی در گذشته فراگیر بود و حتا به عنوان پذیرایی در مهمانی‌ها کاربرد داشت و جزء ارزش‌ها محسوب می‌شد اما اکنون در دورهمی‌ها زمانی که فردی می‌خواهد سیگار بکشد، فضای مسقّف را به احترام دیگران ترک می‌کند و به بالکن یا فضای باز می‌رود و همین تغییر مکان، یک ابزار کنترلی برای کاهش مصرف دخانیات تلقّی می‌گردد؛ همین موضوع نشان می‌دهد آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی و همچنین واقف بودنِ دیگران بر حقوقِ خود از جمله مواجه نشدن با دودِ دخانیاتِ مصرفیِ سایرین، می‌تواند نقش مؤثری در پیشگیری و کنترل استعمال مواد دخانی داشته باشد.
وی افزود: با توجه به این‌که دخانیات از مهم‌ترین فاکتورهای اصلی بروز چهار بیماری غیرواگیر تنفسی-ریوی، قلبی-عروقی، سرطان و دیابت است،  می‌توانیم  با پیشگیری از استعمال و کنترلِ آن، هزینه‌های درمانی را کاهش و سطح سلامت فرد را افزایش دهیم و جامعه را به سوی جامعه‌ی سالم پیش ببریم.
دبیر کل «جمعیت» با اشاره به این که برنامه‌ریزی‌ها و طرح‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نقش مهمی در این امر مهم دارد، اعلام کرد: «جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایرانیان» آماده است تا در این حوزه نیز با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همکاری‌های لازم را داشته باشد. وی تأکید نمود که بیمارستان‌‌ها یکی از مهم‌ترین اماکن عمومی هستند که نیازمند برنامه صحیح و قابل اجرایی در جهت ارتقای سطح سلامت مردم می‌باشند.
مسئولین وزارت بهداشت، ضمن قدردانی از فعالیت‌های مثمر ثمر جمعیت ابراز داشتند که بزرگترین هدف وزارت بهداشت بالابردن سطح سلامت آحاد جامعه است که از اساسی‌ترین گام‌های آن عدم مصرف دخانیات در بین مردم می‌باشد.
همچنین از مهم ترین مباحث مطرح شده در این نشست، تدوین برنامه‌هایی برای بیمارستان بدون دخانیات با رویکرد تشویقی به‌صورت اهدای لوح تقدیر بیمارستان بدون دخانیات می‌باشد که پیاده‌سازیِ کاملِ آن نیازمند برنامه‌ی اجرایی دقیقی است که بر اساس روش مدوّنِ ارتقای سلامت، به بیمارستان‌ها ابلاغ شود.
لازم به ذکر است مقرّر گردید با نظارت دکتر محمدرضا مسجدی، با توجه به اشراف زهرا صدر مدیر واحد زنان «جمعیت» بر امور “استانداردهای اعتباربخشی ملی مرتبط با بیمارستان‌های ایران”، وی پیش‌نویس طرح یادشده را در غالب مقدمه، تاریخچه، دستورالعمل اجرایی، پیشنهاد دهد و پس از تأیید وزارت بهداشت و به اشتراک گذاشتن با نهاد ارتقای سلامت، ابلاغ طرح به بیمارستان‌های مجری صورت پذیرد. همچنین مقرر شد جلساتی با مدیران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایرانیان و مسئولین مرتبط با حوزه‌‌ی نهاد ارتقای سلامت، جهت تدوین و سیاست‌گذاری نهایی برنامه مدوّن بیمارستان بدون دخانیات برگزار شود.

«روابط عمومی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایرانیان»

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association