شما اینجا هستید
اخبار » دود محیطی دخانیات در هزاران مورد مرده‌زایی در کشورهای درحال‌توسعه نقش دارد

زمان مطالعه ۲ دقیقه

طبق مطالعه‌ای جدید، بیش از ۴۰درصد زنان باردار در پاکستان درمعرض دود دخانیات قرار دارند و این به هفده‌هزار مرده‌زایی (stillbirth) در سال منجر می‌شود. استنشاق دود محیطی دخانیات در دوره بارداری باعث افزایش خطر مرده‌زایی، نقائص مادرزادی، کمبود وزن هنگام تولد، و بیماری‌های تنفسی می‌شود. اما هنوز درباره گستردگی استنشاق دود محیطی دخانیات در دوره بارداری اطلاعات زیادی وجود ندارد.
گروهی از پژوهشگران اطلاعات مربوط به تعداد بارداری‌های همراه با استنشاق دود محیطی دخانیات را در ۳۰ کشور درحال‌توسعه در فاصله سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ ارزیابی کردند. تجزیه‌وتحلیل این اطلاعات نشان می‌دهد که در ارمنستان، اندونزی، اردن، بنگلادش، و نپال، بیش از ۵۰درصد زنان باردار در خانه درمعرض دود محیطی دخانیات بوده‌اند. این پژوهشگران ادعا می‌کنند که دود محیطی دخانیات به بیش از ده‌هزار مورد مرده‌زایی فقط در اندونزی منجر می‌شود.
در پاکستان، فقط یک‌درصد مرده‌زایی‌ها به زنانی نسبت داده می‌شود که خودشان در دوره بارداری دخانیات مصرف می‌کنند، ولی این رقم برای زنانی که درمعرض دود محیطی دخانیات بوده‌اند، هفت‌درصد است. این عمدتاً به‌دلیل تعداد زیاد زنان بارداری است که در خانه درمعرض دود دخانیات قرار دارند.
در ۵ کشور از ۳۰ کشور مذکور، شیوع استنشاق دود محیطی دخانیات در خانه دوبرابر مصرف دخانیات ازسوی زنان باردار بود.
دکتر کامران صدیقی، از دانشکده علوم سلامت در دانشگاه یورک (York)، که نویسنده اول این پژوهش بود، می‌گوید در اغلب موارد، مردان خانواده زنانشان را درمعرض دود دخانیات قرار می‌دهند. به‌گفته او، ”این نخستین پژوهشی است که برآوردهایی ملی از استنشاق دود محیطی دخانیات در زنان باردار در ۳۰ کشور درحال‌توسعه فراهم می‌کند. این پژوهش نمایانگر مشکل بسیار بزرگی است که هنوز به آن توجه نشده است.“
به‌گفته دکتر صدیقی، ”ما برای نخستین بار نشان دادیم که در کشورهای درحال‌توسعه، دود محیطی دخانیات در دوره بارداری بسیار شایع‌تر از مصرف دخانیات ازسوی زنان باردار است و نقش بیشتری در مرده‌زایی این زنان دارد… حفاظت از زنان باردار درمقابل دود محیطی دخانیات راهبردی کلیدی برای ارتقای سلامت مادر و کودک است.“
به‌گفته این پژوهشگران، نتایج این مطالعه براساس خودگزارش‌دهی زنان باردار بوده و ممکن است آمار واقعی بیش از این باشد. آن‌ها تأکید می‌کنند که برای طراحی مداخلات مؤثر، باهدف کاهش استنشاق دود دخانیات در محیط خانه، به پژوهش‌های بیشتری نیاز داریم.

منبع: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/07/180720112837.htm

مترجم: سید وحید موسوی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association