شما اینجا هستید
اخبار » حامیان کنترل دخانیات امیدوارند که دولت پاکستان مالیات دخانیات را افزایش دهد

زمان مطالعه ۳ دقیقه

حامیان کنترل دخانیات که در زمان دولت قبلی پاکستان نتیجه‌ای از تلاش‌هایشان به‌دست نیاوردند، اکنون امیدوارند که دولت نخست‌وزیر عمران خان، نه‌تنها برای افزایش مالیات دخانیات، بلکه برای حفاظت از شهروندان درمقابل زیان‌های دخانیات اقدام کند.
اکنون، مالیات دخانیات در پاکستان در سطح پایینی است و این علاوه‌بر به‌خطرانداختن جوانان، سالیانه حدود ۳۰میلیارد روپیه به دولت خسارت وارد می‌کند.
”عمران خان و اسد عمر، وزیر دارایی پاکستان، چند بار نشان داده‌اند که می‌خواهند از تلاش‌های ما برای نجات نسل جوان پشتیبانی کنند. درواقع، حزب «تحریک انصاف» پاکستان اکنون دغدغه بیشتری برای جوانان دارد. دولت قبلی اعلام کرده بود که می‌خواهد اندازه هشدارهای تصویریِ روی پاکت‌های سیگار را از ۴۰درصد به ۸۵درصد افزایش دهد؛ ولی این وعده هرگز محقق نشد.“
خرم هاشمی، هماهنگ‌کننده ملی در ائتلاف کنترل دخانیات پاکستان، می‌گوید: ”به‌علاوه، دولت قبلی سطح سومی برای مالیات درنظر گرفته بود که درنتیجه آن، درآمد حاصل از بخش دخانیات کاهش یافت و خسارت زیادی به خزانه‌داری کشور وارد شد.“ به‌گفته او، خبر خوب این است که دولت کنونی بر افزایش درآمد مالیاتی تأکید دارد. به‌گفته او، دخانیات بهترین کالایی است که می‌توان با اخذ مالیات از آن، درآمدهای دولت را افزایش داد. افزایش قیمت دخانیات همچنین به حفاظت از سلامت شهروندان کمک می‌کند.
به‌گفته آقای هاشمی، ”رئیس حزب «تحریک انصاف»، وقتی در حزب مخالف دولت بود، وعده‌هایی را مطرح کرد. اکنون، امیدواریم که او به این موضوع توجه کند و قیمت‌های دخانیات را افزایش دهد. به‌علاوه، آقای خان درزمینه مبارزه با سرطان فعالیت داشته و مصرف دخانیات علت اصلی ابتلا به سرطان در پاکستان است.“
سیرا افضل طرار، وزیر سابق خدمات ملی سلامت، در سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که می‌خواهد هشدارهای تصویری را تغییر دهد و طی یک سال، اندازه آن را از ۴۰درصد به ۸۵درصد پاکت سیگار افزایش دهد. اما در اوایل سال ۲۰۱۵، نماینده عالی یکی از کشورهای خارجی همراه با نمایندگان یکی از شرکت‌های دخانیاتی جلسه‌ای با اسحاق دار، وزیر دارایی سابق، برگزار کردند. پس از آن بود که اصلاح هشدارهای تصویریِ پاکت‌های سیگار لغو شد.
همچنین، وزیر سابق خدمات ملی سلامت پاکستان پیشنهاد افزایش مالیات دخانیات را مطرح کرده بود، به‌طوری‌که حداقل مالیات (برای هر پاکت ۲۰تایی سیگار) ۴۴ روپیه باشد. در آن زمان، دو سطح از مالیات در پاکستان وجود داشت. اما در بودجه سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸، سطح سومی افزوده شده بود که درنتیجه آن، مالیات دخانیات به ۱۶ روپیه برای هر پاکت ۲۰تایی سیگار کاهش یافت.
حتی اوایل سال جاری، وزیر خدمات ملی سلامت در نامه‌ای به دکتر مفتاح اسماعیل، وزیر دارایی، پیشنهاد کرد که اقداماتی فوری برای افزایش قیمت سیگار انجام شود.
طبق پژوهش‌ها، مالیات بر مصرف دخانیات به‌میزان ۴۴ روپیه برای هر پاکت ۲۰تایی سیگار می‌تواند تعداد افراد سیگاری را تا ۲/۱۳درصد کاهش دهد و درآمد را به‌میزان ۵/۳۹میلیارد روپیه بیفزاید. همچنین، گفته می‌شود که این مالیات میزان مرگ‌ومیر زودرس ناشی از مصرف دخانیات را که حدود ۶۵۰هزار نفر برآورد می‌شود، کاهش می‌دهد و از گرایش ۵۵/۲میلیون جوان به دخانیات جلوگیری می‌کند. اما این پیشنهادها نیز نادیده گرفته شدند.
به‌گفته ثناءالله گهومن، دبیرکل انجمن ملی قلب پاکستان، اعضای این انجمن امیدوارند که دولت جدید مالیات دخانیات را افزایش دهد. او می‌گوید، ”ما قبلاً با اسد عمر جلساتی داشتیم و پس از اینکه او به مقام وزیر دارایی منصوب شد نیز با او تماس گرفتیم. او به ما گفت که از همه این مسائل باخبر است.“
به‌گفته او، تا سه سال پیش، شرکت‌های دخانیاتی سالیانه ۱۱۴میلیارد روپیه مالیات می‌دادند؛ اما پس از معرفی سطح سوم مالیاتی، میزان مالیات این شرکت‌ها به ۷۹میلیارد روپیه کاهش یافت. این اطلاعات دراختیار کمیته‌ای تخصصی در مجلس پاکستان قرار گرفته که وظیفه‌اش بررسی درآمد حاصل از دخانیات است.
به‌گفته محمد فیصل، مدیر یکی از سازمان‌های غیردولتی به نام «فکر فردا»، دولت قبلی درمقابل فشارهای شرکت‌های دخانیات تسلیم شده بود.
دکتر ضیاءالدین، مدیر فنی برنامه کنترل دخانیات در وزارت بهداشت پاکستان، می‌گوید که این وزارتخانه تاحدامکان برای افزایش مالیات دخانیات تلاش کرده است. به‌گفته او، ”عامر محمود کیانی، وزیر جدید، اکنون می‌تواند با نقش‌آفرینی خود ما را مطمئن سازد که جوانانمان درمقابل زیان‌های دخانیات ایمن‌اند.“

منبع https://bit.ly/2oTlVvG

مترجم: سید وحید موسوی

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association