شما اینجا هستید
اخبار » نمی‌گذارم کسی دکمه اعصابم را با سیگار فشار دهد

به عزیزِ سیگاریِ خود خرده نگیرید! یک‌ وقت‌هایی ضرر یک نخ سیگار از فشار عصبی و روحی‌ای که روی او هست کمتر است..
وقتی او واکنشی نسبت به شرایط فعلی نشان می‌دهد، (مثلا واکنش سیگار کشیدن در برابر یک فشار روحی) مسیر عصبی مطابق با همان واکنش در ذهن‌ش شکل می‌گیرد.
یعنی دفعه‌ی بعدی اگر همان فشار روحی پیش بیاید، همان واکنش قبلی هم برای ذهن او آسان‌تر است!
و جالب این‌که کم‌کم دفعات بعدی، آن یک راه تبدیل می‌شود به تنها راه موجود! تا این‌که در نهایت بعد از چند وقت، پاسخی به‌جز سیگار به چالش‌های زندگی نخواهد داشت! و این یعنی چرخه یا سیکلِ معیوبِ ذهنی.. دقیقا شبیه به نقشی که پیمان معادی در فیلم “ابد و یک روز” داشت: هر اتفاقی می‌افتاد سیگارش را بیرون می‌آورد. چون پاسخ دیگری به اتفاقات نداشت..
و این مرگِ خلاقیت در زندگی است..
اگر عزیزِ شما احساس خوبی راجع به ترک سیگار ندارد، ذهن او گناهی ندارد که با سیگار آشنا شده است.. ذهنِ او فقط چرخه‌هایی که با آن آشنا هست را تکرار می‌کند.. ذهن او یا اراده‌اش با او دشمن نیست؛ فقط احتیاج دارد کمک‌ش کنید.. به عزیزتان کمک کنید تا با ذهن‌ش دوست شود تا حرف‌شنوی داشته باشد و دیگر با ذهن‌ش بر سر سیگار، کلنجار نرود.
در کلینیک ترک دخانیات، طی دوره‌های کوتاه رفتاردرمانی یا مهارت‌درمانی در کنار دارو درمانی، پس از سنجش میزان آمادگی شخص برای ترک سیگار، آن‌قدر این چرخه‌های آشنا‌ی ذهن با سیگار را تحلیل می‌کنیم تا راجع به ترک سیگار به احساس خوبی برسید..

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association