شما اینجا هستید
اخبار » برگزاری کارگاه‌های آموزشی پیشگیری و کنترل دخانیات، در مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران، توسط واحد زنان «جمعیت»

واحد زنان «جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران» به مدیریت زهرا صدر و به دعوت معاونت فرهنگی – اجتماعی شهرداری تهران، اولین جلسه‌ی کارگاهی آموزشی در خصوص پیشگیری و کنترل مصرف مواد دخانی را در تاریخ سوم مهرماه در سالن اجتماعات معاونت فرهنگی – اجتماعی شهرداری منطقه ۱۳ تهران برگزار نمود. همچنین با توجه به افزایش چشم‌گیر مصرف مواد دخانی از جمله سیگار، قلیان و … و ضرورت اطلاع‌رسانی‌ها و فرهنگ‌سازی‌های مرتبط با کنترل مصرف دخانیات، با امضای تفاهم‌نامه‌ی فی‌مابین، ضمن ارائه‌ی آموزش‌های سلامت‌محور زیر نظر آموزش شهرداری تهران، واحد زنان «جمعیت» این جلساتِ دنباله‌دار را با شرکت مسئولان خانه‌های سلامت و دبیران کانون‌های پیشگیری از استعمال دخانیات در مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران برگزار می‌کند.
در این کارگاه آموزشی، زهرا صدر (مدیر واحد زنان جمعیت) با اشاره به معضلات اطرافیانِ مصرف‌کنندگان دخانیات، توضیحاتی در خصوص آمار مرگ و میر مرتبط با مصرف مواد دخانی، هزینه‌ها و زیان‌های مصرف، اثرات دود تحمیلی بر زنان باردار و کودکان، عواقب دود دست دوم و دست سوم بر محیط و همین‌طور بیماری‌های ناشی از مصرف دخانیات، ارائه داد.
در پایان نشست، شرکت‌کنندگان، ضمنِ دست‌یابی به آگاهی مضاعف در زمینه‌ی یادشده، در راستای پیشگیری از مصرف و کنترل دخانیات، راهکارهایی پیشنهاد نمودند؛ از جمله این که: پوسترهایی با موضوع عواقب و مضرات مواد دخانی و اثرات دود تحمیلی بر کودکان و زنان باردار تهیه و در محلات گوناگونِ منطقه ۱۳ نصب گردد. دوره‌های آموزشی همگانی پیرامون موضوعات مطرح‌شده در این کارگاه آموزشی، در فرهنگسراها و خانه‌های سلامت، برای عموم در نظر گرفته شود. گزینه‌های فوقِ برنامه جهت پرثمر نمودنِ اوقاتِ فراغت زنان و جوانان و ایجاد هم‌افزایی نیروهای مثبتشان، به‌عنوان جایگزین‌های مناسب برای حضور در قهوه‌خانه جهت کشیدن قلیان و همچنین مصرف سیگار، موردِ توجّه و ارزیابی قرار گیرد. همچنین در فرهنگ‌سازی‌های مذکور، بر مسأله‌ی رفع قوانین و رفتارهای تداعی‌کننده‌ی تبعیض­‌های جنسیتی فرهنگِ روزمره در قبال زنان، به عنوان مثال منعِ قانونیِ حضور زنان در قهوه­‌خانه­‌ها و قلیان­‌سراها ، تأکید ویژه‌ای صورت پذیرد؛ چرا که این قبیل امورِ محدود کننده‌ی صِرف، بدونِ آموزش و روشن‌گری نتیجه‌ی عکس می‌دهد؛ زیرا موجب شرطی شدن رفتاریِ اعتراضیِ زنان می‌شود و امکان چنین پنداری هست که با استعمال قلیان و یا مصرف سیگار، حرکتی اعتراضی در قبالِ تبعیض­‌های مشهود در فضای فرهنگ عامّه انجام می‌دهند و در نهایت با این مدل شرطی شدن و تبدیل این رفتار اعتراضی به نوعی عادت، فرد به دخانیات وابستگی و به‌نوعی اعتیاد پیدا می­‌کند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association