شما اینجا هستید
NCDA » لوپوس، بیماری ناخوانده در کمین سیگاری‌ها

دکتر آرش نیک‌خلق متخصص بهداشت و سلامت گفت: «لوپوس»که یک بیماری سیستم ایمنی بدن است، در سیگاری‌ها شایع‌تر و پرعارضه‌تر است. «سیگار» کلمه اى اسپانیایى است که از «سیگارا» به معنى «در کاغذ پیچیدن» مشتق شده است. در انگلیسی به سیگار معمولی یعنی به برگ‌های خشک و بریده‌شده‌ی گیاه توتون که در کاغذ پیچیده شده باشد سیگارت ( cigarette ) می‌گویند و برای سیگار برگ یعنی برگ‌های گیاه توتون که به‌طور مستقیم، بدون پیچیدن در کاغذ استفاده می‌شود، از کلمه‌ «سیگار» استفاده می‌کنند.
وی ادامه داد: سیگار با مکانیسم موضعی، سیستمیک، اگزما، تغییر رنگ اجزای پوستی و… بر پوست اثرات قابل توجهی دارد:
موضعی: تماس دود سیگار با پوست، باعث خشکی و تحریک پوست می‌شود و در ایجاد چروک موثر است.
سیستمیک: دود سیگار از طریق سموم و مکانیسم کاهش اکسیژن‌رسانی بافتی، باعث اثر روی رگ‌ها و آسیب به بافت هم بند پوست می‌گردد. دود سیگار با اثر روی رگ‌های خونی، سبب کاهش خون‌رسانی طولانی‌مدت در بدن می‌شود که نقش مهمی در چروک و پیری زودرس دارد. سیگار باعث کاهش سطح هورمون استروژن زنان می‌گردد و به همین دلیل در بدنشان حالتی شبیه به یائسگی زود‌رس ایجاد می‌شود که از علائم آن، چروک و خشکی پوست است.
پزشک متخصص بهداشت و سلامت افزود: کاهش سطح ویتامین «آ» پوست که نقش محافظتی در مقابل سموم شیمیایی دارد، از دیگر علت‌های آسیب به پوست است. همچنین تأثیر سیگار روی آنزیم‌های پوستی، به ایجاد چروک و تیرگی پوست منجر می‌شود. سیگار با افزایش رادیکال‌های آزاد سمی در پوست و کاهش میزان آب لایه‌های شاخی پوست، منجر به خشکی و چروک آن می‌گردد؛ به همین دلیل، بیش‌ترین و شدیدترین چین و چروک‌های پوستی در هر گروه سنی و جنسی در سیگاری‌ها دیده می‌شود.
اگزما: سیگار در تشدید حساسیت و اگزما دخالت مستقیم دارد.
تغییر رنگ اجزای پوستی: مصرف سیگار باعث تغییر رنگ ناخن‌ها به رنگ زرد و قهوه‌ای می‌شود که با عنوان «علامت نیکوتین » معروف است. این تغییر رنگ که در مو و انگشتان هم نمود دارد، به علت قطران (تار) موجود در دخانیات است.
مو: ریزش مو و طاسی در بین سیگاری‌ها بیش‌تر است. در ضمن، دود سیگار در درازمدت باعث کِدِر شدنِ مو می‌گردد.
سرطان پوست: افراد سیگاری ۲ برابر بیش از غیر سیگاری‌ها دچار سرطان پوست می‌شوند. این مسأله تاحدی مربوط به اثر تضمینی سیگار روی سیستم ایمنی بدن می‌باشد که با تعداد مصرف روزانه و سال‌های مصرف،ارتباط مستقیم دارد.
دکتر آرش نیک‌خلق تصریح کرد: بیماری «لوپوس» که یک بیماری سیستم ایمنی بدن است،در سیگاری‌ها شایع تر و پرعارضه‌تر می‌باشد. بیماری‌های عفونی و چرکی کف دست و پا، بیش‌تر در سیگاری‌ها رخ می دهد. همین‌طور، کشیدن سیگار، وضعیت پوستی افراد مبتلا به «پسوریازیس» (نوعی بیماری پوستی) را وخیم می‌کند.
صورت سیگاری : به‌طور تقریبی، نیمی از افرادی که به ‌صورت مرتب سیگار مصرف می‌کنند، در درازمدت دچار چین و چروک‌های عمیق در صورت می‌شوند. این چهره‌ی خاص را به نام «صورت سیگاری» می‌شناسند. این افراد دارای صورتی کدر، نحیف و با برجستگی‌های نمایان استخوان‌گونه به‌همراه خطوط و چروک واضح و مشخص در صورت هستند. طبق پژوهش‌های به عمل آمده، شانس بروز حمله‌ها و مرگ ناگهانی در سیگاری‌ها،با چروک در صورت، بسیار بیش‌تر است و این دو مسأله با هم ارتباط معناداری می‌یابند.

لازم به ذکر است «لوپوس» یا لوپوس منتشر یا لوپوس اریتماتوس سیستمیک (به انگلیسی: Systemic Lupus Erythematosus و در پزشکی با علامت اختصاری SLE) گونه‌ای از انواع بیماری‌های خود ایمنی می‌باشد که در آن سیستم دفاعی بدن، علیه ارگان‌ها و بافت‌های پیوندی خودی عمل کرده و به‌آن‌ها آسیب می‌رساند. زنان در مقابل این بیماری ده‌برابر بیشتر از مردان آسیب‌پذیرند. این بیماری اغلب پوست و چندین اندام داخلی را درگیر می‌کند و با وجود اتوآنتی‌بادی در خون همراه است. سیر بالینی لوپوس شامل دوره‌های فعالیت و بهبود است. لوپوس (Lupus) در زبان لاتین به معنی گرگ و اریتما (Erythema) در زبان یونانی به معنی سرخی است. این نام به‌خاطر شکل لکه سرخ بر پوست است که شبیه جای گازگرفتگی گرگ است.
مسبب این بیماری، نقص ایمنی پوست و ارگان‌های داخلی می‌باشد که منشأ آن تاکنون شناخته نشده‌است. در نوع رایج‌تر آن «ال. ئی. کرونیکوس دیسکوئیدس» که فقط محدود به‌پوست می‌شود، اکثراً روی صورت و بینی لکه‌ای سرخ رنگ به شکل پروانه نقش می‌بندد. نوع حاد آن (کم خونی Leukopenie + Anämie) که به‌ندرت به‌مرگ می‌انجامد و بیشتر در زنان و در دههٔ سوم سنین زندگی بروز می‌کند، به‌ارگان‌های داخلی مانند کلیه، قلب و مفاصل نیز سرایت می‌نماید. پس از بروز (.L. E)، در خون بیمار، عوامل دفاعی پدیدار می‌گردد که علیه سلول‌های حفاظت‌کننده و گلبول‌های موجود در خون اقدام می‌نماید و به‌نابودی آن‌ها می‌پردازد و منجر به کاهش چشمگیر گلبول‌های سفید و قرمز خون می‌شود. در این مقطع، سلول‌های ایمنی حاصل از این فعل و انفعالات، در جدارهٔ رگ‌ها و سایر نقاط بدن رسوب می‌کنند که این خود به‌دگرگونی آن ارگان‌ها می‌انجامد. به زبان ساده‌تر، این بیماری مظهر نوعی برادرکشی است که طی آن گلبول‌های سفید _که به منزله سیستم دفاعی بدن هستند_ شروع به از بین بردن یکدیگر و در مراحل پیشرفته، بافت‌های گوناگون بدن می‌کنند و در نتیجه تعداد آن‌ها کاهش می‌یابد و بیماری، تشدید می‌شود. گرچه منشأ و عامل بروز این بیماری تاکنون ناشناخته مانده‌است لیکن پژوهش‌گران حدس می‌زنند که عامل بروز این بیماری احتمالا نوعی ویروس یا پرتو فرابنفش است. علاوه بر فرضیه فوق، نتایج حاصله از آزمایش‌های دیگر، حاکی از این است که عامل ژنتیکی و سبک زندگی از جمله مصرف دخانیات نیز در این بیماری و شدت یافتنش مؤثر می‌باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association