شما اینجا هستید
اخبار » هشدار جامعه‌شناسان درخصوص تبعات نمایش مصرف «سیگار» و «قلیان» توسط سلبریتی‌ها

محمدعلی الستی با بیان این‌که سیگار تبعات بسیار بزرگتری از جمله اعتیاد را برای جوانان به دنبال دارد، گفت: اگر استعداد جوان شناسایی و در مسیر درست هدایت شود، قطعا به سمت بزهکاری، مصرف دخانیات (سیگار، قلیان و…) و اعتیاد نخواهد رفت.
این جامعه‌شناس گفت: لاکچری بودن و تبعیت از آن به عنوان “الگوی رفتاری”، بحثی فرهنگی است که معمولا توسط سلبریتی‌ها و روشنفکران در جامعه ترویج می‌شود و جوان به تقلید از این افراد سبک زندگی و رفتاری خود را تغییر می‌دهد. به طور مثال یکی از مواردی که جوانان به سمت مواد دخانی می‌روند، مصرف سیگار توسط هنرمندان محبوبشان در سینما است؛ این در حالی‌ست که کشیدن سیگار تبعات بسیار بزرگتری از جمله اعتیاد را برای فرد در پی دارد. مصرف سیگار (یا به‌طور کلی تنباکو)، دروازه‌ای برای ورود به مصرف مواد مخدر است. بسیاری از افراد سیگاری، پس از وابستگی به سیگار، دیگر با استعمالِ صِرفِ این مواد دُخانی احساس اقناع و ارضا پیدا نمی‌کنند و در جهت پاسخ‌گویی به حس تنوع‌طلبی خود، به سوی مصرف مواد مخدر گرایش می‌یابند.
وی تصریح کرد: اگر استعداد جوان در مسیر درست هدایت شود، قطعا خوش خواهد درخشید و این درخشش باعث می‌شود مورد توجه و احترام واقع شود و اعتماد به نفسش در جامعه و در بین همسالانش بالا برود و در نهایت، بدون نیاز به خودنمایی، به سمت بزهکاری و اعتیاد کشیده نشود.
این محقق علوم اجتماعی بیان نمود: اگر موقعیت استعدادیابی جوان مهیا نشود، وی برای لذت بردن و کامروایی در تخیلات خود به سمت مصرف مواد توهم‌زا همچون مواد مخدر صنعتی و روان‌گردان می‌رود؛ زیرا فکر می‌کند به وسیله چنین موادی می‌تواند آرزوهایی را که در جهان واقعی برایش برآورده نشده‌اند، محقق کند.
محمدعلی الستی تأکید داشت: به نظر، یکی از اصلی‌ترین عواملی که جوانان ما به سمت مواد دخانی و مخدر می‌روند این است که فرصت بروز استعداد در واقعیت به آنان داده نمی‌شود؛ در این‌صورت جوانان به دنبال یافتن راهی برای رهایی از دنیای واقعی و ورود به عالم خیال می‌گردند.
وی، دومین عامل گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر را عدم شهامت “نه گفتن” خواند و گفت: جوانان با فرهنگ انتقاد آشنایی ندارد و مهارت “نه” گفتن _مخصوصا به مواد دخانی و مخدر_ را آموزش ندیده‌اند. در محیط‌های آموزشی اگر جوان و نوجوانی مطیع باشد، وی را فرد خوبی تلقی می‌کنند و مورد تشویق قرار می‌دهند و در نقطه مقابل افرادی را که به‌راحتی “نه” می‌گویند، بی‌ادب، پرخاشگر و یا ناراحت قلمداد می‌کنند؛ این رفتار باعث می‌شود قدرت و مهارت “نه گفتن” برای نوجوان و جوان ایجاد نشود و او نتواند در مقابل پیشنهاد مصرف مواد مخدر مقاومت کند و “نه” بگوید.
این آسیب‌شناس اجتماعی در پایان تأکید کرد: باید به جوانان فرصت داد و استعدادهایشان را شکوفا نمود؛ همچنین با آموزش مهارت‌های زندگی از جمله “نه گفتن”، آنان را در مقابله و رویایی با مشکلات واکسینه کنیم.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association