شما اینجا هستید
اخبار » سیگار: آری! دارو و تجهیزات پزشکی: خیر!!

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، ایران برای شرکت‌های چند ملیتی تولید سیگار به ویژه شرکت‌های دخانیات آمریکایی از اهمیت زیادی برخوردار است. براساس مدارک WHO شرکت‌های دخانیات آمریکایی به ایران به‌عنوان بازاری پررونق برای محصولات خود نگاه می‌کنند و حتا آنها را باواسطه صادر نموده‌اند.
سیگار با وجود تحریم‌ها مهم‌ترین کالای صادراتی سالهای اخیر امریکا به ایران می‌باشد و در فهرست تحریم‌های ایران نیست.  درحالی که کنگره‌ی آمریکا از مدت‌ها پیش، دارو، مواد غذایی و محصولات کشاورزی را از فهرست تحریم‌های کشورها (به‌ استثنای برخی کشورهای خاص مانند ایران) خارج نموده است، سیگار که از این دست اقلام نیز محسوب نمی‌شود، نه یک محصول کشاورزی است و نه یک کالای اساسی.
تنها ظرف ۱۰ دقیقه یکی دیگر از افراد سیگاری در کشورمان بر اثر عوارض ناشی از مصرف سیگار جانش را از دست می‌دهد. حتی اگر سیگار بی‌سر و صدا هر ۱۰ دقیقه یک نفر را بکشد و در سال ۵۵ هزار تن از مردم کشورمان به دست این قاتل به کام مرگ فرو بروند، تمام این مضرات موجب نمی‌شود تا تفاهم‌نامه تولید مشترک سیگار میان شرکت دخانیات ایران و شرکت مالبرو به خطر بیفتد. راه‌اندازی خط تولید سیگار امریکایی و به قولی صهیونیستی مالبرو در کشورمان در حالی با چراغ سبز مسئولان وزارت صنعت و سکوت وزارت بهداشت راه‌اندازی می‌شود که ما برای تأمین بسیاری از تجهیزات پزشکی و حتی دارو‌ها با سد تحریم مواجه می‌شویم، اما برای پا گرفتن صنعت مرگ در ایران با استقبال کمپانی‌هایی همچون مارلبرو مواجه می‌شویم.
به نقل از ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت: سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان صرف خرید سیگار در کشور می‌شود که هزینه‌های درمانی مستقیم ناشی از مصرف سیگار بین ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان و همچنین هزینه‌های غیر‌مستقیم آن که شامل از دست رفتن سال‌های عمر، کاهش کیفیت زندگی و خروج از کار و خانه‌نشینی، مبلغی حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان است. علاوه بر این حدود ۸۰ درصد از مرگ و میر‌های زودرس ناشی از مصرف دخانیات در کشور‌های کم‌درآمد یا درآمد متوسط و با ایجاد مشکلات و موانعی برای تحقق اهداف توسعه رخ می‌دهد. بازار ۱۰ هزار میلیاردی مصرف سیگار در کشورمان، اما آن‌قدر برای شرکت‌های چند میلتی امریکایی و اروپایی جذابیت دارد که سال‌هاست از راه‌های مختلف محصولاتشان را به بازار ایران گسیل می‌کنند و حالا هم شرکت مالبرو بعد از چند سال کش و قوس بالاخره توانست تفاهم‌نامه تولید محصولاتش را با شرکت دخانیات کشورمان امضا کند.
تولید سیگار امریکایی در ایران و ماجرای باز شدن پای شرکت فیلیپ موریس یا همان تولید‌کننده سیگار مارلبرو به کشور به اوایل دولت یازدهم بر‌می‌گردد؛ تفاهم‌نامه میان شرکت دخانیات ایران و این شرکت که با پادرمیانی مجلس و بحث صهیونیستی بودن شرکت فیلیپ موریس به نتیجه نرسید، اما بازار کشورمان آنچنان برای این تولید‌کننده جذاب است که حاضر نشد به این راحتی‌ها پا پس بکشد. حالا آنطور که مصیب محمدیان شمالی، مدیر‌عامل دخانیات ایران می‌گوید با امضای تفاهمنامه میان ایران و شرکت فلیپ موریس بناست این سیگار در کشورمان تولید شود.
امضا‌کنندگان قرارداد با شرکت فیلیپ موریس معتقدند این کار به نفع تولید کشور و اشتغال و جلوگیری از قاچاق است و حتی می‌تواند به صادرات و ارز‌آوری منجر شود، اما آمار وزارت بهداشت درباره مرگ و میر‌های ناشی از مصرف سیگار و همچنین گزارش عملکرد دیگر کشور‌های دنیا در کاهش قابل توجه مصرف سیگار نشان می‌دهد چندان نمی‌توان به صادرات و ارز‌آوری سیگار امید بست. به قول سخنگوی وزارت بهداشت از ١٠ هزار میلیارد تومان سیگار، ۵٠ درصد سود به جیب افراد سودجو و سرمایه‌داران مى‌رود. در کارخانه‌هاى سیگار حدود ٣ هزار نفر مشغول به کار هستند، اما آیا این عاقلانه است که به دلیل اشتغال ٣ هزار نفر این میزان ضرر به کشور تحمیل شود؟
با تمام این‌ها سؤال اصلی اینجاست که چرا سیگار در فهرست تحریم‌های کشورمان قرار نمی‌گیرد و چرا مسئولان کشور برای اشتغال و مبارزه با قاچاق باز کردن در‌های کشور به روی تولید سیگار را در اولویت قرار می‌دهند؟
دلیل اهمیت ایران برای شرکت‌های امریکایی به این مسأله برمی‌گردد که شرکت‌های دخانی در امریکا سال‌هاست حق تبلیغ محصولات خود را ندارند و مجبور به پرداخت جریمه‌های چند میلیارد دلاری به شاکیانی شده‌اند که آن‌ها را به پنهان کردن مضرات سیگار متهم کردند. از سوی دیگر تلاش گسترده‌ای در جهت کاهش مصرف سیگار در بسیاری از کشور‌های پیشرفته انجام شده است و افزایش آگاهی مردم از مضرات سیگار و بالا رفتن قیمت دخانیات موجب کاهش ۲۰ درصدی مصرف سیگار در امریکا شده است.
بر‌اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی ایران برای کمپانی‌های چند‌ملیتی تولید سیگار به ویژه شرکت‌های دخانیات امریکایی از اهمیت زیادی برخوردار است. اطلاعات اداره آمار امریکا نشان می‌دهد حداقل نیمی از حدود ۱۰۰ میلیون دلار کالایی که شرکت‌های امریکایی در سال ۲۰۰۵ به ایران صادر کرده‌اند، سیگار بوده است.
سیگار‌های امریکایی در فهرست تحریم‌های ایران قرار ندارد؛ چراکه کنگره امریکا مدت‌ها پیش دارو، موادغذایی و محصولات کشاورزی را از فهرست تحریم‌های ایران خارج کرد. سیگار نیز در گروه موادغذایی قرار گرفت و از فهرست تحریم‌ها خارج شد. مت مایرز، کارشناس صنعت دخانیات در واشنگتن درباره این تصمیم کنگره می‌گوید: سیگار نه یک محصول کشاورزی است و نه یک کالای اساسی. کنگره به اصرار شرکت‌های دخانیاتی تصمیم به مستثنی کردن آن از فهرست تحریم‌ها گرفت.
مت مایرز درباره چرایی استثنا شدن سیگار از فهرست تحریم‌های ایران معتقد است: مصرف سیگار در امریکا و بیشتر کشور‌های توسعه یافته سیر نزولی را طی می‌کند. شرکت‌های دخانیاتی مجبورند محصولات خود را در کشور‌های دیگر بفروشند. به همین علت است که ایران برای آینده شرکت‌های تولیدکننده سیگار بسیار مهم است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association