شما اینجا هستید
اخبار » تاثیر نیکوتین بر فرزندان پدران سیگاری

محققان عنوان می کنند قرارگیری پدر در معرض نیکوتین موجب بروز نقایص شناختی در کودک و حتی نوه اش می‌شود. محققان دانشگاه فلوریدا با مطالعه موش‌ها دریافتند این تاثیر ناشی از تغییرات اپی‌ژنتیک در ژن‌های اصلی در اسپرم پدر یا تغییرات قابل توارثی است که بدون تغییر در توالی DNA روی می‌دهد.
تحقیق قبلی نشان داده است که قرارگیری مادران در معرض نیکوتین و سایر ترکیبات دود سیگار یک فاکتور پرخطر قابل توجه برای اختلالات رفتاری از جمله اختلال بیش‌فعالی در چندین نسل بعد خواهد بود. به هر حال وجود این رابطه در مورد پدران، کمتر مشخص بود، چرا که تفکیک فاکتورهای ژنتیکی از فاکتورهای محیطی در مطالعات انسانی دشوار می‌باشد
محققان در این مطالعه، موش‌های نر را در معرض دوز پایین نیکوتین که در آب اشامیدنی‌شان مخلوط شده بود، قرار دادند. سپس آنها را در معرض آمیزش با موش‌های ماده‌ای قرار دادند که هیچ‌وقت در معرض نیکوتین قرار نگرفته بودند. یافته ها نشان داد درحالی‌که پدران به لحاظ رفتاری نرمال بودند، هر دو جنسیت کودک‌شان دچار بیش‌فعالی و انعطاف‌ناپذیری شناختی بودند.
آنها همچنین دریافتند زمانی‌که موش‌های ماده از این نسل با جفت عاری از نیکوتین آمیزش داده شدند، کودک نرشان کمتر دارای نقایص شناختی بود.
تجزیه و بررسی اسپرم موش‌های نر قرارگرفته در معرض نیکوتین نشان داد مناطق پیشرو در چندین ژن از جمله ژن دوپامین D۲ که برای رشد مغز و یادگیری مهم و اساسی است، به لحاظ اپی‌ژنتیکی اصلاح شده بودند.
پژوهشگران بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association