شما اینجا هستید
اخبار » دولت و جامعه مدنی باید رویکردی پیش‌رونده را در زمینۀ پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر دنبال کنند

سه نفر از قانونگذاران فیلیپین تأکید کردند که دولت و جامعه مدنی باید برنامه‌های جدیدتر و خلاقانه‌تری درپیش گیرند و رویکردی پیش‌رونده را درزمینه کنترل و پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر اتخاذ نمایند.
آنتونی براوو[۱]، نماینده مجلس، با تأکید بر اینکه مردم حق دارند خدمات بهداشتی بیشتری دریافت کنند، گفت که نیاز به محصولات و خدمات مربوط به بیماری‌های غیرواگیر یک ضرورت است، اگرچه دولت دراین‌زمینه مالیات سنگین و قوانین سختی اعمال می‌کند، چون جایگزین‌های مناسب و با کیفیت مشابه وجود ندارد.
براوو، در نشستی در شهر کِسون[۲]، از بخش خصوص خواست تا منابع سرشار خود را برای یافتن جایگزین‌های ایمن‌تر و حمایت از این تلاش‌ها اختصاص دهد. به‌گفته براوو، به‌عنوان نمونه، مجلس فیلیپین، با الگوگیری از انگلیس، محصولات جایگزین سیگار را که حاوی نیکوتین است، در چهارچوب سیاست ملی کنترل دخانیات گنجانده است.
مجلس نمایندگان فیلیپین اخیراً به‌اتفاق آرا قطعنامه شماره ۱۸۸۵ را تصویب کرد که به‌طور مشترک از سوی براوو و یکی دیگر از نمایندگان نوشته شده بود. طبق این قطعنامه، وزارت بهداشت این کشور باید اقدامات کاهش آسیب را به‌عنوان بخشی از راهبرد ملی کنترل دخانیات انجام دهد و به‌ویژه از سیگارهای الکترونیکی، به‌عنوان جایگزین ایمن‌تری برای سیگار، حمایت کند.
به‌گفته براوو، ”ترک سیگار بهترین کار است. اما کسانی که نمی‌توانند سیگار را ترک کنند، باید به جایگزین‌های ایمن‌تر دسترسی داشته باشند.“
در این قطعنامه، نظر متخصصان سلامت همگانی ذکر شده است، مبنی‌بر اینکه افراد سیگاری که به محصولاتی مانند سیگارهای الکترونیکی روی می‌آورند، می‌توانند میزان مصرف سیگار و خطر بیماری‌های ناشی از دخانیات را که در نهایت به کل جمعیت آسیب می‌زند، کاهش دهند. طبق این قطعنامه، ”فیلیپین می‌تواند از پژوهش‌ها و تجربه‌های انگلیس- که در خط مقدم کاهش آسیبِ ناشی از دخانیات قرار دارد- الگو بگیرد.“
مقامات فیلیپین نیز متن صحبت‌هایشان را در نشست جامعه مدنی در زمینۀ کنترل و پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر که اخیراً در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد، منتشر کردند.
طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، سالیانه ۴۱میلیون انسان به‌دلیل ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر می‌میرند. این رقم معادل ۷۱درصد کل مرگ‌ومیر در جهان است. همچنین، هر سال، ۱۵میلیون انسان ۳۰ تا ۶۹ساله به‌دلیل ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر می‌میرند که بیش از ۸۵درصد این مرگ‌ومیرهای «زودرس» در کشورهای با درآمد کم و متوسط روی می‌دهد.

منبع: news.mb.com

[۱] Anthony Bravo

[۲] Quezon

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association