شما اینجا هستید
اخبار » سلاح گرمی به نام «سیگار» که از هر دو جنگ جهانی بیشتر آدم کشته است…

کشته‌شدگان نظامی دو جنگ جهانی، بالغ بر ۳۵ میلیون (۳۵۱۰۴۷۰۰ نفر) می‌باشند. این در حالی است که کشته‌شدگان سیگار در همان بازۀ زمانی (۱۰سال) بر اساس تحقیقات موجود، ۱۰۰میلیون نفر هستند.
دود سیگار حاوی ۴۰۰۰ماده شیمیایی خطرناک است که هرکدام روی قسمتی از بدن تاثیرات سوء می‌گذارد. سیگار اصلی‌ترین و قابل پیشگیری‌ترین علت مرگ‌ومیر میباشد. در هنگام مصرف سیگار، شاید بهتر باشد لحظاتی به این بیندیشید که آیا عزیزانتان می‌خواهند شما جزء هزار نفری باشید که روزانه عمرشان را زودتر از موعد به اتمام می‌رسانند…؟!
روزانه از هر ۱۰ نفر که در جهان می‌میرند یک نفر بر اثر سیگار جان خود را از دست می‌دهد و طی ۱۰ سال گذشته ۱۰۰ میلیون نفر به علت عوارض استعمال دخانیات در جهان جان باختند. به گزارش فارس به نقل از واشنگتن پست، متخصصان سرطان جهان دریافته‌اند در سال‌های آینده بیش از ۶ میلیون انسان در جهان بر اثر استفاده از سیگار به علت بیماری‌های سرطانی و ناراحتی‌های قلبی جان خود را از دست می‌دهند.
اطلس جدید تنباکو که توسط بنیاد ریوی جهان و جامعه سرطانی آمریکا منتشر شده است، بیانگر این مطلب می‌باشد که اقتصاد جهان بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار برای هزینه‌های مستقیم بهداشتی و درمانی متضرر شده است. این گزارش اضافه کرد: روزانه از هر ۱۰ نفر که در جهان می‌میرند یک نفر بر اثر مصرف سیگار جان خود را از دست می‌دهد و می‌توان گفت در آینده ۵/۵ میلیون نفر بر اثر فوت اعضای خانواده خود به تنهایی زندگی می‌کنند و در صورتی که تمایل افراد به استفاده از دخانیات تا سال ۲۰۲۰ افزایش یابد این آمار در سال ۲۰۳۰ به ۷ تا ۸ میلیون نفر نیز می‌رسد.
یک‌ میلیارد مرد در جهان سیگار می‌کشند که ۳۵ درصد از آنها در کشور‌های ثروتمند و ۵۰ درصد از آنها در کشور‌های در حال توسعه زندگی می‌کنند.
تقریباً ۲۵۰ میلیون زن در طول روز سیگار می‌کشند که ۲۲ درصد از آنها در کشورهای توسعه یافته و ۹درصد نیز در کشورهای در حال توسعه هستند. مصرف سیگار در جنوب، مرکز و شرق کشورهای اروپایی در میان زنان در حال افزایش است. احتمال فوت مردان سیگاری در مقایسه با مردانی که سیگار نمی‌کشند، بر اثر ابتلا به سرطان ریه ۲۳ درصد بیشتر است و برای زنان سیگاری ۱۳ برابر است.
افراد سیگاری ۱۵ سال کمتر از کسانی که سیگار نمی‌کشند، عمر می‌کنند. ‌نزدیک ۶۰ درصد از مردم چین که بیشتر آنها مرد هستند، به‌دلیل بیماری‌های ناشی از سیگار یا دود سیگار می‌میرند و این در حالی است که مصرف سیگار چین بیش از ۳۷ درصد آمار جهانی است.
نزدیک به یک سوم مردان جوان قبل از ۱۰ سالگی، نخستین تجربه سیگار کشیدن را دارند. ۲۰۰ هزار کارگر در جهان در طول هر سال در کارخانه‌ها طی فرآیند تولید سیگار می‌میرند. در ۱۰ سال اخیر یکصد میلیون انسان به علت مصرف سیگار جان خود را از دست داده‌اند که این آمار در حال افزایش است، مگر این‌که ابزارهای موثری برای جلوگیری از استفاده نوجوانان و جوانان از سیگار، فراگیر و پخش شود و به افرادی که خواستار ترک سیگار هستند، کمک‌هایی ارائه گردد.
ژاپن بعد از ایالات متحده امریکا، روسیه و چین بزرگترین تولیدکننده دخانیات در جهان است. گروه هدف دخانیات در تبلیغات موجود، بیشتر جوانان هستند که می‌توانند سالیان طولانی‌تری مصرف‌کنندۀ مواد دخانی باشند. همچنین زنان نیز مخاطبان بالقوۀ مناسبی برای صنایع دخانی هستند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association