عارف وهاب زاده، در برنامه تلویزیونی پرسشگر که با موضوع «آسیب های اجتماعی و مدارس» روی آنتن رفت، با اشاره به عدم آگاهی والدین در حوزه اعتیاد گفت: بیش از ۵۰ درصد اولیا بعد از سه تا پنج سال از اعتیاد فرزندشان آگاه می‌شوند. برخی والدین هم نگرش مثبت نسبت به مصرف سیگار و قلیان دارند و مصرف آن را در فرزندانشان جدی تلقی نمی‌کنند.
وی با بیان اینکه برخی مبتلایان به اعتیاد نیز سابقه مصرف مواد در خانواده دارند و  از این جهت خانواده در معرض آسیب است گفت: بحث سبک زندگی و آگاهی والدین را چقدر جدی می‌گیریم؟ مدرسه مهترین مکان برای پیشگیری است و طیف وسیعی از گروه هدف در دسترس است.
مدیرکل پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: یک مشکل ما در مدارس این است که پیوند مثبت کودک با خانواده، اجتماع و مدرسه را کمتر مشاهده می‌کنیم. باید به دانش آموز در جامعه و خانواده فرصت مشارکت با همسالانش را بدهیم. این مهم است که چقدر نشاط در مدارس وجود دارد و چرا بچه‌ها علاقه زیادی به مدرسه ندارند؟ آیا مشکلات پدیدآمده در این زمینه، ناشی از فشار تحصیلی است یا مشکلات خود معلمان در این امر دخیل می‌باشد؟
وی با بیان این‌که اکنون پررنگ‌ترین و اولین موضوع مورد نظر آسیب‌های اجتماعی، اعتیاد است، اظهار کرد: استانداردهای جدید نشان می‌دهد حتی از دوره بارداری باید فرزندپروری جدی گرفته شود. از سه تاپنج سال باید برای بچه‌ها برنامه داشته باشیم. البته اگر این برنامه‌ها مستمر نباشند هیچ فایده‌ای نخواهد داشت. در دو سه سال اخیر برنامه‌های خوبی با آموزش و پرورش در حیطه توانمندسازی داشته‌ایم.
وی ادامه داد: تحقیقات نشان می‌دهد از ۱۵ سالگی که سن شروع مواد است باید برنامه های توانمندسازی را در مدارس داشته باشیم. در همین راستا در آموزش و پرورش، آموزش مهارتهای خودمراقبتی و تاب آوری مدنظر است و برنامه‌هایی شروع شده است. اما برنامه‌های پیشگیری دیربازده است. باید از سنین پایین شروع کنیم و حتما آموزش‌ها مستمر باشد.
عارف وهاب زاده با اشاره به اینکه موفق شدیم محتوای درسی را بعد از ۲۱ سال از مصوبه ستاد ایجاد کنیم و در پایه هشتم بحث آسیب ها بخصوص اعتیاد را در کتب درسی گنجانده‌ایم گفت: البته محتواهایی از این دست در سایر پایه ها مشاهده نمی‌شود.
وی ادامه داد: از دو سال قبل برای آموزش معلمان برنامه‌هایی را شروع کرده‌ایم و کادر متخصصی را آموزش داده‌ایم که به سایر معلمان آموزش دهند؛ در حال حاضر ۲۷۰۰ نفر کادر متخصص‌اند که هنوز تعدادشان اندک است و متاسفانه آمار بالایی نیست.
به گفته مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر، گرچه سن شروع مصرف مواد ۱۵ سالگی می‌باشد، سن سرنوشت‌ساز اعتیاد ۱۶ تا ۲۵ سال است و میانگین سن ابتلا را ۲۲ سالگی می‌دانند. همچنین بین سنین ۱۶ تا ۳۴ سالگی نیز بیشترین مصرف‌کنندگان را داریم.
وی در پاسخ به این‌که آیا باید واقعیات را به مردم بازگو کرد، بیان نمود: خانواده‌ها باید بدانند و آگاهی داشته باشند. در برخی جاها شاید نیازی به ارائۀ تمام واقعیات نباشد اما درباره مدارس باید حساسیت ایجاد شود.