شما اینجا هستید
NCDA » مصرف سیگار باعث افزایش خطر دیابت نوع ۲ می‌شود

سیگار، قند خون را افزایش می‌دهد و با افزایش مصرف سیگار، احتمال بروز دیابت در شخص بیشتر از افراد غیرسیگاری می شود. همچنین با ترک سیگار، این احتمال خطر کاهش می‌یابد.
سیگار بر عملکرد انسولین در بدن تأثیر می‌گذارد. انسولین هورمونی است که توسط پانکراس (لوزالمعده) ساخته می شود. انسولین قند خون را برای تولید انرژی وارد سلول ها می کند و سبب کاهش قند خون می‌گردد.
در دیابت نوع دوم، بدن به انسولین ساخته شده پاسخ نمی‌دهد. وقتی یک فرد دیابتی سیگار می‌کشد، بدن او به انسولین کمتر پاسخ می‌دهد و در برابر آن مقاومت می‌کند؛ در نتیجه سطح قند خون بالا می‌رود. در این هنگام، مقاومت بدن به انسولین کاهش نمی یابد، مگر آن که حداقل ۱۰ تا ۱۲ ساعت سیگاری استعمال نشود.
سیگار، کنترل دیابت را سخت‌تر می‌کند. مطالعات محققان بیانگر این است که اشخاص سیگاری نسبت به افراد غیر سیگاری کمتر و سخت‌تر می‌توانند دیابت خود را کنترل کنند. به هر حال این واقعیت مثبت را نیز باید گفت که افراد دیابتی که قبلا سیگار می‌کشیدند و اکنون ترک کرده‌اند، کنترل قند خونشان به خوبی افراد غیرسیگاری است.
سیگار باعث افزایش هموگلوبین A1C می شود. تست هموگلوبین A1C (Hgb A1C) آزمایشی است که نشان می‌دهد شما در سه ماه گذشته چگونه قند خونتان را کنترل کرده‌اید. مقدار Hgb A1C باید زیر ۷ درصد باشد. وقتی فرد دیابتی سیگار می‌کشد، سطح Hgb A1C در او افزایش می یابد و با ترک سیگار، سطح Hgb A1C به همان سطح افراد غیرسیگاری می رسد.
پژوهش‌ها نشان می‌دهد که اشخاص سیگاری نسبت به افراد غیر سیگاری، کمتر و سخت‌تر می‌توانند دیابت خود را کنترل کنند.
سیگار، خطر عوارض دیابت را افزایش می‌دهد. وقتی شخص با وجود دیابت، سیگار می‌کشد، احتمال بروز عوارض دیابت (مانند عوارض کلیوی، عصبی، چشمی، قلبی، سکته، تصلب شرایین به‌خصوص در پاها) بیشتر می‌شود. هر چه‌قدر فرد نخ سیگار بیشتری مصرف کند و هر قدر سال‌های بیشتری سیگار بکشد، این خطرات بیشتر می‌گردد. برای کاهش این خطرات باید شخص سیگاری، قند خونش را کنترل و سیگار را ترک نماید.

مزایای ترک سیگار در افراد دیابتی به این شرح می‌باشد:

– کاهش مقاومت به انسولین

– کاهش آسیب‌های چشمی

– کاهش مشکلات کلیوی و نارسایی کلیه

– کاهش آسیب‌های عصبی

لازم به ذکر است نتایج آزمایش‌های خون، پس از ترک سیگار بهبود می‌یابد و بعد از سپری شدن زمان لازم، مانند اشخاص غیر سیگاری به حالت نرمال برمی‌گردد.

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association