شما اینجا هستید
اخبار » مواد دخانی اثربخشی داروها را خنثی می‌کند

یکی از موضوعاتی که تاکنون کمتر به آن پرداخته شده است، تأثیرات مستقیم و غیر مستقیم ترکیبات سمی و مضر سیگار و انواع مواد دخانی بر روی داروها می‌باشد.
دکتر افشاری متخصص سم‌شناسی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان جهانی بهداشت گفت: سیگار بدون شک بر انواع داروها به درجات مختلف، همچنین بر عوارض آن‌ها تأثیر می‌گذارد. برای آگاهی از چند و چون تأثیر سیگار بر داروها ابتدا باید از استعمال سیگار به عنوان یک عارضه اجتماعی و عادت بد بهداشتی یاد کنیم که بهتر است در قدم اول برای نسل جوان روشن نماییم که سیگار یک عارضه است که نه فقط فرد بلکه کل اجتماع را درگیر می‌کند؛ همچنین سیگار کشیدن به‌عنوان یک عادت بد بهداشتی می‌تواند ظاهر فرد را در طول زمان تحت تأثیر قرار دهد و حداقل مشکلی که برای فرد بلافاصله پس از سیگار کشیدن به وجود می‌آورد، بوی بد دهان است. نیکوتین هم‌چنان که همه می‌دانند عوارض مستقیمی روی سلامت بدن می‌گذارد و بر اساس تحقیقات اثبات شده، عامل ایجاد بیماری‌های خطرناک و مزمنی مانند سرطان، بیماری‌های قلبی-عروقی و ریوی می‌باشد.
این پزشک متخصص سم‌شناسی افزود: نکتۀ قابل توجه این است که سیگار کشیدن بر داروها نیز تأثیرات جدی می‌گذارد و حتا در مواردی به بیماری‌های حاد و تشدید عوارض آن‌ها می‌انجامد؛ بیان چند نکته در ابتدای این بحث ضروری به نظر می‌رسد. فرد سیگاری ممکن است دارویی را به ۲ شیوه دراز مدت و کوتاه مدت مصرف کند . در روش کوتاه مدت، تأثیر سیگار بر آن اندک است در حالی‌که مهم‌ترین عوارض زمانی رخ می‌دهد که فرد سیگاری در طولانی‌مدت مجبور است داروهای اعصاب یا داروهای انعقاد خون و یا هر دو را مصرف کند. تداخل سیگار بر اثرگذاری داروها ممکن است خفیف، متوسط یا شدید باشد و می‌تواند سریع یا در دراز مدت صورت بگیرد. بعضی از این‌ها اهمیت کلینیکی ندارند و برخی اهمیت کلینیکی دارند، از این رو ما به مهم‌ترین تداخلات دارویی سیگار اشاره می‌کنیم.
مشاور سازمان جهانی بهداشت درباره مکانسیم تداخل سیگار بر اثر گذاری داروها چنین توضیح داد: سیگار و انواع دخانیات به روش‌های گوناگون روی داروها تأثیر می‌گذارد اما مهم‌ترین و شایع‌ترین آن، افزایش و تحریک مجموعه‌ای از آنزیم‌های کبدی است که وظیفه پاکسازی بدن را از داروها به عهده دارد و در مقایسه با کبد افراد غیر سیگاری، با از بین بردن سریع داروها، مانع اثرگذاری دارو می‌شود. دقت کنید که آنزیم ۴۵۰P موجود در کبد تحت تأثیر مواد سمی سیگار قرار می‎گیرد و افزایش این آنزیم، باعث اثر معکوس دارو در بدن می‌شود. به عنوان مثال سیگار و مصرف دخانیات باعث کاهش تأثیر حجم وسیعی از داروهای مؤثر در بیمارهای عصبی می‌شود. داروهای مثل فلووکسامین، اولانزاپین، تاپرین و تئوفیلین در افراد مصرف‌کننده مواد دخانی باعث اختلال در متابولیسم می‌شود و بدین ترتیب کارایی خود را از دست می‌دهند. علاوه بر این تشدید تنگی عروق بزرگ‌تر به‌وسیله تداخل با داروهای تنگ‌کننده عروق مثل ترکیبات آرگوتامین باعث بروز عوارض ناشی از کاهش جریان خون در قسمت‌های مختلف بدن می‌شود. مصرف داروهای ضد بارداری در زنان سبب بروز حمله قلبی و مغزی و نیز تشکیل لخته خون با شدت بیشتر می‌گردد. این حالت به‌خصوص در زنان بالای ۳۵ سال با مصرف سیگار بیش از ۱۵ عدد در روز، صادق است. سیگار در واقع با ۲ مکانسیم در اثرگذاری داروها اخلال ایجاد می‌کند؛ یکی از طریق کبد و القای آنزیمی و طریق دوم که ناشناخته‌تر است به عوارض قلبی-عروقی می‌انجامد و در واقع ترکیب مواد سمی سیگار با داروها، خطرات جدی برای سلامت فرد به همراه دارد.
وی درباره تأثیر سیگار بر داروهای گوارشی تاکید داشت که مشکلات گوارشی سیگاری‌ها به علت اثرات مستقیم سیگار رخ می‌دهد؛ از طرفی ترکیبات سمی موجود در سیگار اثرات داروهای گوارشی مثل سایمتدین یا رانیتیدین را خنثی می‌کند و باعث مقاومت به درمان‌های رایج مشکلات گوارشی می‌شود . اصولا متخصصان گوارش یکی از مهم‌ترین علل عود زخم و یا عدم بهبود زخم‌های معده را مصرف دخانیات می‌دانند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association