شما اینجا هستید
اخبار » تخصیص ارز مبادله ای به توتون و سیگار ، موضوع خروج قهوه خانه از اماکن عمومی تاسف بار است

به گزارش روابط عمومی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، سومین کنگره ملی دخانیات و سلامت توسط دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان در بندرعباس که با حضور حضرت آیت الله نعیم آبادی امام جمعه بندرعباس و نماینده ولی فقیه در استان، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحسن محمودی گلپایگانی نماینده امام جمعه ورامین، ریاست دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان و معاونانشان، نمایندگان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نماینده سازمان جهانی بهداشت، جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران و اساتید و محققین دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در حالی برگزار شد که تمامی سخنرانان به وضعیت تاسف بار استعمال قلیان در اماکن عمومی توسط نوجوانان و جوانان و بخصوص زنان و در کنار آن تخصیص ارز مبادله ای به توتون و سیگار اشاره کردند و چنین حرکت هایی را غیرقابل توجیه دانستند.

بنابر این تاکید شد؛ نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به استفساریه رای مثبت ندهد و نیز به تخصیص ارز مبادله ای به توتون و سیگار به صورت جدی توجه کرده و به وضعیت مالیات بر دخانیات در ایران نسبت به سایر کشورها در منطقه با توجه به تصویب بودجه سال ۹۸ در روزهای آتی توجه خاصی مبذول نمایند .

این در حالیست که مالیات بر نرخ خرده فروشی سیگار در سایر کشورهای همسایه نظیر ترکیه و پاکستان بیش از ۷۰ درصد می باشد ولی در ایران ما همچنان در پایین ترین سطح قرار داریم. که اگر به وضعیت موجود همانند کشورهای همسایه برسیم این رقم در ایران به بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان خواهد رسید که این رقم می تواند تاثیر بسزایی برای طرح تحول سلامت و تامین منابع برای بازسازی و تقویت مدارس کشور و نیز گسترش فضاهای ورزشی در سطح کشور برای خدمات رایگان به جوانان صرف شود .

 

مبارزه با دخانیات را از مهدکودک ها آغاز کنیم

همچنین تاکید شد مبارزه با استعمال دخانیات می بایست از مهدکودک ها آغاز شده و این روند را در دانشگاه­ها نیز ادامه دهیم. در واقع آگاهی بخشی را در سطوح مختلف آموزشی پیاده کنیم.

در خاتمه نیز بر نقش مهم صدا و سیما و سایر برنامه های جمعی در آگاهی بخشی در سطح خرد و کلان در خصوص مبارزه با استعمال دخانیات بیش از هر وقت دیگری تاکید شد .

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association