شما اینجا هستید
اخبار » چکیده گزارش مضرات سیگار در روزنامه اطلاعات

بنا به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران در ابتدای این گزارش آمار و ارقامی از میزان افرادی که سیگار می کشند و زیانهای اقتصادی که به خانواده وارد می شود همچنین مرگ و میر در اثر دود آورده است.
در ادامه آقای دکتر عبدالرحمان رستمیان معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران طی گفتگویی عنوان داشت: متاسفانه مصرف توتون در ایران طی یک دهه گذشته از ۲ هزار تن به ۱۵ هزار تن رسید در حالیکه یکی از راه های کاهش مصرف سیگار افزایش مالیات آن است و نمایندگان مجلس باید مالیات سیگار را ۵ برابر کنند.
وی با اشاره به اینکه سقف مالیات سیگار در کشور ۲۸۰۰ میلیارد تومان در بوجه ۹۸ در نظر گرفته شده که باید به ۱۵ هزار میلیارد تومان افزایش یابد وی افزود: مالیات سیگار بسیار مهم و در بسیاری از کشورهای دنیا عوارض و مالیات زیادی از سیگار گرفته می شود تا مصرف را کاهش دهند و در کشورهای مختلف این عوارض ۷۵ درصد است اما این رقم در ایران ۲۰ درصد است.
معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران خاطر نشان ساخت : ۹۰ درصد سرطان ریه به خاطر مصرف سیگار است و این در حالیست که سیگار عامل ۲۵ درصد مرگ و میر و بیماری های قلبی است.
وی اضافه کرد : متوسط سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان برای خرید سیگار در کشور هزینه می شود و در این حال که ۳۵ هزار میلیارد تومان در سال برای درمان بیماری های ناشی از مصرف دخانیات هزینه می شود.
وی تاکید کرد : براساس قوانین عرضه دخانیات به افراد زیر ۱۸ سال ممنوع و همچنین نزدیک مدارس نباید این عرضه انجام شود.
وی بیان داشت : متاسفانه ایرانی ها سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه خرید سیگار و دخانیات می کنند در حالیکه هر سال ۳۵ هزار میلیارد تومان برای درمان بیماری های ناشی از استعمال دخانیات هزینه می شود.
معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه سرطان ریه در میان زنان و مردان سیگاری، زنان را بیشتر تهدید می کند، می گوید : کودکانی که والدین سیگاری دارند احتمال ابتلا به بیماری های مختلف ریوی در آنان چندین برابر است.
وی با بیان این مطلب که از نمایندگان مجلس شورای اسلامی می خواهیم در تالار گفتگو با مردم صحبت کنند و نظر آنان را در مورد افزایش مالیات دخانیات جویا شوند تا در بودجه ۹۸ افزایش مالیات سیگار تحقق یابد وی می افزاید : اکنون ۱۶ کارخانه دخانیات در کشور فعال است که نسبت به گذشته ۲ برابر شده است.
آقای دکتر سید علی جواد موسوی معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در این گفتگو می گوید : دانشجویان علوم پزشکی در واحد اختیاری درس پیشگیری از آسیب ها ی اجتماعی نقش دارد و ۷۵ درصد این نقش به عهده نهاد های مختلف به ویژه رسانه هاست.
وی افزود: همه سرطان ها با دخانیات در ارتباط هستند و سرطان ریه در بین زنان سیگاری افزایش یافته و زنان باردار که دخانیات استعمال می کنند بر روی جنین آنها تاثیر می گذارد و خطر زایمان زودرس آنان را تهدید می کند و این در حالیست که کودکان این خانواده ها احتمال زیاد ابتلا به برونشیت، آسم و سایر بیماری های مرتبط با ریه آمادگی بیشتری دارند بنابراین پیشگیری از استعمال دخانیات برای ارتقا سلامت مردم امری ضروری به شمار می رود.
دکتر موسوی خاطر نشان ساخت : بنابراین مسئولین، مربیان، مردم و خانواده ها با دقت بیشتری در ۶ سال اول زندگی کودکان آموزش های لازم و آگاهی ها را بدهیم تا نقشه ی راه مناسبی برای آن ها بسازیم تا فردا در جامعه مصون بمانند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association