شما اینجا هستید
اخبار » جایزه فعالیت‌های ضد دخانی برای کشور اسپانیا

به گزارش سایت خبری جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، در چهارچوب برنامهای که در مادرید پایتخت اسپانیا برگزار شد، دولت اسپانیا از طرف سازمان جهانی بهداشت برای مبارزه با قاچاق محصولات دخانی مورد تقدیر قرار گرفت.
جایزه مذکور شامل دو مدال بود. یکی از آنها به مدیر آژانس مالیاتی اسپانیا، سانتیاگو مندنز و دیگری به دبیر عمومی امور سلامت مصرفکنندگان این کشور یعنی روبن مورنو که مسئول سیاستهای سلامت عمومی دولت اسپانیاست، اهدا شد.
برای اهدای این جایزه، سازمان جهانی بهداشت برنامهای را به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات (۳۱ می ۲۰۱۵) در جنوا ترتیب داد و اسپانیا را به عنوان کشور میزبان انتخاب کرد. برای سال ۲۰۱۵ این برنامه به حذف تجارت غیرقانونی محصولات دخانی اختصاص داشت.
سازمان جهانی بهداشت، پروتکل مبارزه با تجارت غیرقانونی دخانیات را در نوامبر ۲۰۱۲ تصویب کرد و این پروتکل به امضای ۵۴ کشور رسید. تاکنون تنها هشت کشور این پروتکل را تصویب کردهاند که در اتحادیه اروپا تنها شامل اسپانیا و اتریش می‌شوند. اسپانیا آن را در دسامبر ۲۰۱۴ تصویب کرد که سه ماه بعد اجرایی شد.
سیاست‌های پیشگیرانه
در این برنامه دبیرکل سلامت کشور اسپانیا با ایراد سخنرانی به فعالیتهای انجام شده توسط دولت این کشور در سالهای اخیر پرداخت و به سیاست‌های پیشگیرانه و دیگر سیاستها برای ارتقای سلامت جامعه اشاره کرد.
آخرین آمار پیمایش سلامت ملی در اسپانیا که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد نشان میدهد میزان اعتیاد به دخانیات در این کشور به پایینترین حد خود در ۲۵ سال گذشته رسیده است. ۲۴ درصد این افراد روزانه بیش از ۱۵ سیگار استفاده میکنند که در مقایسه با ۲۶٫۴ درصد در پیمایش گذشته کاهش یافته است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association