شما اینجا هستید
اخبار » امسال تنها ۱۶۰ میلیارد تومان از محل مالیات بر سیگار جمع شد

به گزارش سایت خبری جمعیت، چندی پیش، عبدالرحمان رستمیان، نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امسال تنها ۱۶۰ میلیارد تومان از محل مالیات بر سیگار کسب شد، افزود: اگر برنامه‌ریزی دقیقی در این زمینه وجود داشت، می‌توانستیم ۳ هزار میلیارد تومان از عوارض سیگار مالیات به دست آوریم.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی گفت: کشور ترکیه نزدیک به ۶/۵ درصد مالیات خود را از سیگار به دست می‌آورد اما ایران در بین ۲۰ کشور دارای ارزان‌ترین سیگار قرار دارد و متأسفانه وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و صنعت، معدن و تجارت هیچ اقدامی برای اخذ مالیات بر سیگار انجام نداده‌اند.

رستمیان یادآور شد: بر اساس مطالعات علمی دنیا به ازای هر ۱۰ درصد اخذ عوارض از سیگار، ۵ درصد کاهش مصرف را شاهد هستیم، این درحالی است که این مهم در ایران مورد غفلت واقع شده است. از سویی دیگر اگر کاهش مصرف سیگار در کشور داشته باشیم، می‌توانیم از بیماری‌های مزمن بکاهیم و گامی در جهت پیشگیری برداریم.

حداقل ۷۵ درصد قیمت یک بسته سیگار باید مالیات باشد

در این گزارش که با عنوان «همه‌گیری جهانی دخانیات ۲۰۱۵» منتشر شده، آمده است که تعداد کمی از دولت‌ها برای منصرف کردن مردم خود از استعمال سیگار و کمک به آنان در جهت کاهش و ترک مواد دخانی به اعمال مالیات روی این محصولات اقدام کرده‌اند.
سازمان جهانی بهداشت توصیه می‌کند حداقل ۷۵ درصد قیمت یک بسته سیگار باید مالیات آن باشد. بررسی این سازمان حاکی از آن است که در هر ۶ ثانیه، یک نفر به دلیل بیماری‌های مربوط با استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهد که این رقم برابر با ۶ میلیون نفر در سال و عمدتا در کشورهای در حال توسعه است. همچنین پیش‌بینی می‌شود این رقم تا سال ۲۰۳۰ به بیش از ۸ میلیون نفر افزایش یابد.
در گزارش سازمان جهانی بهداشت همچنین آمده است که در سراسر جهان، یک میلیارد مصرف کننده مواد دخانی وجود دارند اما بسیاری از کشورها میزان پایینی مالیات روی تنباکو اعمال می‌کنند یا مالیات خاصی برای آن قرار نمی‌دهند.
قاچاق محصولات دخانی ۱۱ درصد میزان خریدوفروش در جهان را تشکیل می‌دهد

به گزارش خبرگزاری رویترز، به اعتقاد کارشناسان سازمان بهداشت جهانی، افزایش مالیات روی محصولات دخانی موثرترین شیوه برای کاهش مصرف آن و جلوگیری از مرگ بسیاری از انسان‌ها است.

قاچاق محصولات دخانی ۱۱ درصد میزان خریدوفروش دخانیات در جهان را تشکیل می‌دهد که سالانه ۶۰۰ میلیارد دلار در این بازار غیرقانونی مبادله می‌شود. شرکت‌های دخانیاتی ادعا می‌کنند که میزان بالای مالیات بر فرآورده‌های دخانی موجب تشویق قاچاق از مناطق دیگر می‌گردد. اگر چه شواهد اخیر نشان از نقش کمپانی‌های دخانیاتی در بسیاری از مبادلات غیرقانونی دخانیات در سرتاسر جهان دارد.
مطالعات زیادی تأثیر قیمت فرآورده‌های دخانی بر روی مصرف دخانیات را بررسی کرده است. نتایج تمامی تحقیقات به طور واضح نشان می‌دهد که افزایش قیمت سیگار موجب کاهش قابل توجهی در میزان مصرف می‌شود. از سویی نگرانی دولت‌ها از افزایش قاچاق محصولات دخانی موجب کاهش استفاده از افزایش مالیات به عنوان ابزار سیاست کنترل دخانیات شده است.
از سال ۱۹۹۷ دادگاه‌های متعددی در سرتاسر جهان به‌منظور بررسی طرح دعاوی در مورد ارتباط مستقیم و غیرمستقیم کمپانی‌های دخانیاتی با پدیده قاچاق تشکیل شده است. به طور مثال می‌توان به نقش مدیر اجرایی سابق شرکت BAT در قاچاق سیگار به چین یا ارتباط شرکت RJ Reynods با قاچاق دخانیات به کانادا اشاره کرد.
روشن است که در حال حاضر بسیاری از دولت ها احساس می‌کنند که صنایع دخانیاتی با موضوع قاچاق این فرآورده به کشورشان ارتباط دارند. در سال‌های اخیر شکایاتی از کمپانی‌های دخانیاتی در این مورد در کشورهایی چون کانادا، اکوادور و اتحادیه اروپا در دادگاه‌ها درحال بررسی است.
براساس تجربیات بسیاری از کشورهای با درآمد بالا و همچنین گزارش بانک جهانی، حتی مواجهه با حجم بالای قاچاق محصولات دخانی، افزایش مالیات و قیمت فرآورده‌های دخانی می‌تواند موجب افزایش ثروت کشورها و کاهش مصرف سیگار شود.
شرکت‌های دخانیاتی همواره چنین ادعا می‌کنند که قاچاق، نتیجه افزایش مالیات است و مبارزه با قاچاق باید با کاهش مالیات انجام پذیرد. تجربیات مختلف کشورها، بی‌اساس بودن فرضیات کمپانی‌های دخانیاتی را به وضوح نشان می‌دهد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association