شما اینجا هستید
اخبار » «ناس» تهدیدی برای کودکان زاهدانی

به گزارش سایت خبری جمعیت، غلام نبی براهویی، خبرنگار روزنامه زاهدان، وضعیت مصرف ناس را خیلی بدتر از این‌ها توصیف می‌کند. او معتقد است علارغم کلاس‌های متعدد آموزشی، سمینارها و جلساتی که در رابطه با مضرات این ماده در استان سیستان و بلوچستان برگزار می‌شود، هنوز بسیاری افراد از استعمال این فراورده دخانی سر باز نمی‌زنند. او می‌گوید: ناس در اکثر خانه‌ها مثل و نقل و نبات موجود است و کسی آن را از دسترس کودکان و نوجوانان دور نگه نمی‌دارد. مصرف نسوار به عنوان یک رفتار اشتباه در این استان قلمداد نمی‌شود. چند سالی است در استان اعلام شده که جوانان زیر ۱۵سال اگر ناس مصرف کنند، حتما خواهند مرد. برای همین مدتی است که بسیاری به خاطر جلوگیری از مرگ عزیزانشان بیش از گذشته مراقب هستند تا مبادا نوجوانانشان زیر سن مذکور ناس مصرف کنند.

وی در توضیح بیشتر می‌گوید: این ماده سبزرنگ، بو و طعم بسیار تندی دارد. ناس از برگ تنباکوییست که در سایه خشک شده و به‌همین خاطر سبز رنگ است. برگ‌ها را نرم می‌کوبند و با اندکی آهک مخلوط کرده در جلوی دهان، میان لب و دندان می‌گذارند. برخی از ناسی‌ها هم ناس را با دستمال کاغذی در دهان می‌گذارند. این ماده بیشتر در افغانستان کشت و ساخته می‌شود و برخی مردم ایران، بیشتر مناطق افغانستان و پاکستان و قسمت‌هایی از هند، ترکمنستان، تاجیکستان و ازبکستان از این ماده استفاده می‌کنند. البته ناگفته نماند که در اطراف استان سیستان و بلوچستان هم این تنباکو به راحتی کشت می‌شود.

براهویی در توضیح عوارض استعمال ناس می‌گوید: در دفعات اول عوارض آن عبارت است از احساس سرگیجه، سردرد، تهوع و سایر عوارض. استفاده زیاد از ناس شامل از دست دادن تعادل رفتاری و حرکتی، ایجاد حرکات غیر طبیعی در چشم‌ها، تغییرات محسوس در فشار خون، افزایش ضربان قلب، دندان قروچه، لرزش، اختلال در خواب، وابستگی روحی و روانی، بیماری‌ها و سرطان لثه، سرطان حنجره و روده بزرگ و نارسایی‌های کلیوی است. بیشتر افراد، ناس به صورت سنتی و به شکلی که در افغانستان و پاکستان استفاده می‌شود، مصرف می‌کنند.

وی می‌گوید: متاسفانه در استان دیده و گزارش شده که اغلب به جای استفاده از آهک، از ادار بچه و یا حیوانات نیز برای تولید ناس استفاده می‌کنند. حال شما در نظر بگیرید با این وضعیت غیر بهداشتی، نوجوانان و جوانان ما به راحتی از این ماده استفاده می‌کنند. شاید عمده دلیل مصرف بالای نسوار در بین شهروندان این استان، ارزان و قابل دسترس بودن آن است. همچنین استفاده و خرید و فروش این ماده هیچگونه محدودیت قانونی ندارد. اغلب ساکنان این منطقه، ناس را به عنوان ماده مخدر نمی‌شناسند و بسیاری خانواده‌ها آنرا نه تنها بی‌زیان، بلکه در اکثر مواقع تسکینی برای درددهایشان می‌دانند. در این بین کسانی هم هستند که برای استفاده از ناس راهکاری بهداشتی (!!!) ارائه می دهند و می‌گویند اگر ناس را ابتدا درون دستمال کاغذی بپیچیم و بعد استفاده ‌کنیم، مشکل غیربهداشتی بودن آن رفع می شود.

براهویی با ناراحتی ادامه داد: متاسفانه استفاده از این ماده در مدارس هم ممنوع نیست. مثلا اگر در کیف و یا دست بچه‌ای ناس دیده شود، تخلفی صورت نگرفته است. سالانه بسیاری افراد به خاطر سرطان دهان و یا بیماری‌های لثه و دندان به بیمارستان‌ها و کلینیک‌های استان مراجعه می‌کنند که اکثر آنها به خاطر مصرف بی‌رویه ناس به این بلا دچار شده‌اند.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association