۲۷ مرداد ۱۳۹۶ | ۰۵:۳۰
اخبار استان ها
آمار بازدید
 • 1
 • 723
 • 33
 • 5,103
 • 150
 • 79,140
 • 97,626
 • 8,350
 • 1,454
 • 1
 • 0
 • ۱۸-۰۵-۱۳۹۶

قانونی برای کنترل عرضه و استعمال ناس وجود ندارد

چندی پیش سرهنگ علیرضا پریور در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر با اشاره به اینکه ناس جزو مواد مخدر نیست، گفت: به همین دلیل نیروی انتظامی نمی‌تواند در این زمینه وارد شده و اقدام به جمع‌آوری آن کند و ما تنها در مواردی می‌توانیم از ورود ناس به استان جلوگیری کنیم که به عنوان قاچاق کالا محسوب شود.

به گزارش سایت خبری جمعیت، وی با اذعان به اینکه در این زمینه خلأ قانونی احساس می‌شود، افزود: شاید در آینده قانونی وضع شود که به نیروی انتظامی اجازه برخورد با فروشندگان این ماده گیاهی مضر را بدهد. در این خصوص متولیان امر سلامت و بهداشت باید ورود پیدا کنند.

براهویی،خبرنگار روزنامه زاهدان نیز در این خصوص گفت: این ماده گیاهی ارزان قیمت، بسیاری را در این استان گرفتار کرده است. به طوری که خیلی‌ افراد علی‌رغم مصرف بالای آن، این رفتار را اعتیاد نمی‌دانند. حتی در بین دانشجویانی که از شهرهای دیگر برای تحصیل به این استان می‌آیند نیز مصرف ناس رواج پیدا کرده است. دانشجویان با کمترین هزینه می‌توانند از این مواد که به عنوان مواد مخدر هم شناخته نمی‌شود، استفاده کنند. با صحبت با بعضی از دانشجویان متوجه می‌شوم که بعضی آن را به عنوان یک ماده خوب برای شب‌های امتحان می‌دانند و می‌گویند، جلوی خواب و عدم تمرکز آنها را می‌گیرد. متاسفانه برای مصرف این ماده گیاهی مضر در استان توجیهات زیادی وجود دارد که در نهایت هیچکدام به مضر و یا مخدر بودن آن ختم نمی‌شود.

«ناس» و «پان» مهم‌ترین عوامل ابتلا به سرطان معده در استان

بیماری سرطان معده از جمله بیماری‌هایی است که بر اثر مصرف زیاد فست فود، کنسرو، چیپس، پفک، نمک و مواد غذایی که مواد نگهدارنده دارند، در کشور بوجود می‌آید اما در سیستان و بلوچستان تنها این مواد غذایی باعث ابتلا به بیماری سرطان معده نمی‌شود بلکه واردات ناس و پان از افغانستان و پاکستان یکی از عوامل ابتلا به این بیماری در بین مردم سیستان و بلوچستان است.

وفور فروش این مواد دخانی و سرطان‌زا در دکه‌های روزنامه فروشی، عطاری‌ها، بقالی‌ها و غیره در استان سیستان و بلوچستان به راحتی در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

هاشمی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان این‌که استعمال دخانیات، ناس و پان از مهم‌ترین عوامل خطر ابتلا به سرطان مری و معده در سیستان و بلوچستان است، گفت: استعمال دخانیات، ناس و پان از مهم‌ترین ریسک فاکتورهای ابتلا به سرطان مری و معده در استان می‌باشد.
بیش از ۴ هزار مورد سرطان در استان به ثبت رسید
این درحالی ست که چندی پیش دکتر طیبه حاجی‌میرزا کارشناس ثبت سرطان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز در مصاحبه‌ای به ایسنا گفت: تاکنون تعداد ۴ هزار و ۴۸۷ رکورد مورد سرطان در استان به ثبت رسیده است.

وی یادآور شد: سرطان سومین علت مرگ و میر در ایران است و سالانه حدود ۳۰ هزار ایرانی بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.

تمامی اینها در حالی است که با توجه به آموزش‌هایی که در رابطه با این گیاه مضر در استان سیستان و بلوچستان انجام شده، شهروندان این استان همچنان در خاموشی به سر می‌برند و فرهنگ سازی برای جلوگیری از استعمال ناس در استان به خوبی جای نیافتاده است. به گزارش شاهدان عینی قشر نوجوان و جوان این استان بالاترین میزان مصرف ناس را دارند. علاوه بر مضر بودن این گیاه، تهیه آن به صورت غیر بهداشتی در اکثر مواقع، ارزان و قابل دسترس بودن نیز مزید بر علت شده است. حال اگر قانونی بازدارنده وضع نشود به راحتی می‌توان این گیاه را با نازل ترین قیمت به‌دست همگان رساند و هیچ نیروی کنترل و بازدارنده‌ای هم نمی‌تواند وارد عمل شود. ولی اگر با کمی تامل نسبت به وضعیت مصرف نسوار در استان سیستان و بلوچستان و تهیه آمار و ارقام صحیح از آسیب‌های وارده به شهروندان سیستانی، متوجه می‌شویم نه تنها جای یک قانون بازدارنده در این باره خالیست، شاید هم بسیار دیر شده باشد.

 


چاپ | ۱۴ آذر ۱۳۹۴  ,  ۸:۳۱ ق.ظ  ,  بازدید: 853  ,  سرویس: اخبار, استان ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

ارسال نظر
همکاری با ما
کانال تلگرام
کارت قرمز
تست نیکوتین
نظرسنجی

آیا با ممنوعیت عرضه قلیان در سفره خانه ها و قهوه خانه ها موافق هستید؟

View Results

Loading ... Loading ...