شما اینجا هستید
اخبار » استان گلستان مقام اول را نسبت به کشت توتون در کشور دارد

به گزارش سایت خبری جمعیت، رمزی در ادامه افزود: در حال حاضر تقریبا ۳۰ هزار تن توتون مورد نیاز صنایع دخانی کشور است و انواع توتون “بارلی” , “باسما” و “ویرجینیا “در کشور کشت می شود .

وی در مصاحبه با میزان گفت : مطابق قانون مقرر گردید, کشت توتون با مجوز و تحت نظر دولت انجام پذیرد و از سه سال قبل که وظایف حاکمیتی از شرکت دخانیات ایران گرفته شد و به وزارت صنعت معدن و تجارت ( مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور) منتقل گردید که مطابق دستورالعمهای این مرکز کلیه کشاورزان و خریداران توتون الزام به  تکمیل  فرمها و تعهدنامه های مربوطه دارند و سپس می توانند ، اقدام به کشت و خرید توتون بنمایند. رمزی عنوان کرد: در واقع تا سه سال قبل تنها خریدار توتون و تنباکو از کشاورزان کشور شرکت دخانیات ایران بود ولی مطابق قانون از سه سال قبل کشاورزان توانسته اند با اخذ مجوز از مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور اقدام به کشت توتون و تنباکو نمایند.
رمزی یاد آور شد: با منتفی شدن انحصار امر خرید توتون ازکشاورزان توسط شرکت دخانیات ایران  و امکان خرید توسط سایر تولیدکنندگان  سیگار و یا صادرکنندگان  ، رقابتی ایجاد می شود که منجر به ایجاد شرایط مطلوب برای کشاورزان در بحث فروش محصولاتشان خواهد شد.
رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور  با تاکید بر اینکه این شرایط رقابتی ایجاد شده  یکی از مهمترین اهداف قانون اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی است، گفت : در همین راستا در اجرای بند الف ماده ۱۳ این قانون  وظایف حاکمیتی از شرکت دخانیات ایران به وزارت صنعت معدن و تجارت منتقل گردیده است و  هر سال متقاضیان بیشتری برای خرید توتون و تنباکو از کشاورزان به این مرکز مراجعه و درخواست خرید از کشاورزان را مینمایند.
وی در خصوص  تولید سیگار گفت: تولید سیگار در کشور فعلاتوسط ۱۰شرکت داخلی و خارجی شامل دخانیات قشم، آوای شرق طوس، دخانیات ایران، آرین توتون صنعت، شقایق درخشان رنگین، پیشرو تک پارسیان، کی تی اند جی پارس( خارجی)، بی ای تی پارس( خارجی)، تی دی آر(خارجی)، جی تی آی پارس(خارجی) انجام می پذیرد .
رمزی تصریح کرد :  شرکتهایی نیز در راستای اجرای تبصره ۳  ماده ۱۰۲ قانون برنامه پنجم توسعه کشور، در حال راه اندازی میباشند تا واردات سیگار با همان برند اصلی را به تولید داخلی تبدیل نماید.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association