شما اینجا هستید
اخبار » صنعت دخانیات زنان را نشانه گرفته است

به گزارش سایت خبری جمعیت، در میان این گروه‌های هدف، زنان بزرگترین و تازه نفس‌ترین گروه را تشکیل می‌دهند. تنها ۹ درصد از زنان در مقابل ۴۰ درصد از مردان سیگار می‌کشند. از یک میلیارد سیگاری، ۲۰۰ میلیون نفر را زنان تشکیل می‌دهند.

در حالی که اپیدمی مصرف سیگار میان مردان به آرامی در حال کاهش در برخی کشورهاست، در میان زنان روند افزایشی است. ویژگی‌های آینده اپیدمی مصرف دخانیات در میان زنان، در عادات دختران امروز قابل مشاهده است. از میان ۱۵۱ کشوری که توسط سازمان جهانی بهداشت مورد ارزیابی قرار گرفتند، دختران نوجوان به همان میزان پسران و حتی گاهی بیشتر از آن‌ها سیگار می‌کشیدند.

از میان ۵ میلیون نفری که هرساله به علت مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند، تقریبا ۱٫۵ میلیون نفر آن‌ها زن هستند. اگر اقدامات پیشگیرانه لازم انجام نگیرد، مصرف دخانیات بیش از ۸ میلیون نفر را تا سال ۲۰۳۰ از بین می‌برد که ۲٫۵ میلیون نفر آن‌ها زنان هستند. تقریبا سه چهارم این مرگ و میر زنان در کشورهایی با درآمد پایین و متوسط رخ می‌دهد. این در حالی است که مرگ‌های زودرس قابل اجتناب هستند.

در برخی کشورها خطر بزرگتری که زنان را تهدید می‌کند، قرار گرفتن در معرض دود سیگار دیگران است. به عنوان مثال در چین سیگار کشیدن اساسا امری مردانه به حساب می‌آید. در این کشور یک سوم جمعیت بزرگسالان سیگار می‌کشند و کمتر از ۳ درصد آن‌ها زن هستند. این در حالی است که بیش از نیمی از زنان چینی که در سن باروری به سر می‌برند در معرض استنشاق دود سیگار دیگران هستند. بنابراین اتخاذ یک روش مناسب در پیشگیری از آسیب‌هایی که ممکن است سلامت زنان را تحت تاثیر قرار بدهد، باید موضوع دود تحمیلی سیگار را در مورد زنان درنظر داشته باشد.

از آن جا که حفظ سلامت زنان برای سلامت و توسعه هر کشوری خاصه برای نسل آینده حیاتی است، کنترل اپیدمی دخانیات در میان زنان بخش مهمی از استراتژی کنترل دخانیات محسوب می‌شود که باید بیش از گذشته مورد توجه کشورها قرار گیرد.

http://www.who.int/tobacco/wntd/2010/gender_tobacco/en/

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association