شما اینجا هستید
اخبار » برنامه های پیشگیری درکشور به درستی انجام نمی شود

وی چاقی، دیابت و عدم تحرک همچنین استعمال دخانیات را از دلایل اصلی بروز بیماری‌های قلبی و عروقی برشمرد و عنوان کرد: با تشخیص به موقع می‌توان از آمار مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی کاست.
دبیر علمی هجدهمین کنگره بین‌المللی سازه‌های قلب و عروق با اشاره به اینکه داروهای جدید، روش‌های غیر جراحی، برنامه‌های ملی پیشگیری از استعمال دخانیات از جمله محورهای بحث در این کنگره است، گفت: ۲۶ درصد مردان ایرانی سیگار می‌کشند و این مسئله آمار ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی در آنها را افزایش می‌دهد.
اسلامی با بیان اینکه ۱۵ درصد افراد از فشار خون بالای خود اطلاع داشته و حدود ۸۵ درصد اطلاع از این مسئله ندارند، گفت: این موضوعی نیز در افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی بسیار تأثیرگذار است.
به گفته این فوق تخصص قلب و عروق ۱۲٫۵ درصد افراد بالغ در کشور مبتلا به دیابت بوده در حالی که می‌توان با رژیم غذایی جلوی چاقی و دیابت را تا حدود زیادی گرفت.
همچنین طبق آخرین آمارهای ارائه شده ۵۰ درصد جامعه شهری ایران افزایش وزن دارند که این موضوع خطرناک بوده و خطر مرگ و میر را زیاد می‌کند.
وی با تأکید بر ضرورت اجرای برنامه‌های پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی گفت: مسئولان می‌توانند با همکاری انجمن‌های پزشکی برنامه‌های صحیحی را در این زمینه تدوین کنند.
دبیر علمی هجدهمین کنگره بین‌المللی سازه‌های قلب و عروق ادامه داد: پزشکان متخصص قلب و عروق ایران در سطح پزشکان اروپایی و آمریکایی بوده و تنها ضعف کشور ما در حوزه پیشگیری است.
اسلامی در ارتباط با بیماری‌های مادرزادی قلبی گفت: سوراخ بین دو دهلیز یا بین دو بطن از شایع‌ترین بیماری‌های قلبی مادرزادی در کشور به شمار می‌رود و احتمال بروز آن در زایمان‌های طبیعی یک درصد است که اغلب خفیف بوده و با تشخیص به موقع درمان می‌شوند.
وی شایع‌ترین علت مرگ‌ و میر را در کشور سکته قلبی برشمرد و گفت: ۲۰ تا ۳۰ درصد مرگ و میر کشور ناشی از این مسئله است.
دبیر علمی هجدهمین کنگره بین‌المللی سازه‌های قلب و عروق در پایان علت اصلی سکته قلبی در جوانان را استعمال سیگار، قلیان و استرس‌های روحی برشمرد و گفت: با اجرای برنامه‌های پیشگیرانه به میزان قابل توجهی می‌توان از بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش دهد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association