شما اینجا هستید
اخبار » سیستان و بلوچستان بعد از بوشهر مقام دوم را در مصرف قلیان دارد

سید مهدی طباطبایی افزود: اثرات زیانبار دود سیگار و قلیان در زنان بیشتر از مردان است و بروز مشکلاتی نظیر حاملگی خارج از رحم، سقط غیر ارادی و کمبود وزن نوزاد در هنگام تولد در بین زنانی که سیگار می کشند بیشتر از سایر زنان است. دخانیات عامل بروز حدود ۱۳ نوع سرطان می باشد و مصرف قلیان همانند سیگار می تواند خطر ابتلا به سرطان، بیماری قلبی، سکته، افزایش فشارخون، مشکلات بارداری، بیماری های لثه و غیره را افزایش دهد.

وی ادامه داد: متاسفانه براثر مصرف دخانیات سالانه ۶ میلیون نفر در جهان جان خود را از دست می دهند که ۶۰۰ هزار نفر این افراد مصرف کننده نبوده بلکه تنها در معرض دود دست دوم قرار گرفته اند. برای کاهش ابتلا به مواد دخانی باید هم میزان عرضه و هم تقاضا کاهش یابد و برای ریشه کنی جدی این پدیده با عزم ملی ضمن فرهنگ سازی در جامعه برخی خلاء های قانونی نیز با همکاری نهادها برطرف شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تصریح کرد: مبارزه با دخانیات از برنامه های مهم این دانشگاه است بطوری که در سه ماه نخست امسال ۵۵ واحد عرضه قلیان در حوزه این دانشگاه پلمپ شده است و ومسئولین این مراکز به دادگاه معرفی شده اند..

وی گفت: با توجه به اهمیت مبارزه با مواد دخانی به مناسبت روز جهانی بهداشت محیط ویژه برنامه های مختلفی در حوزه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نظیر انجام برنامه های ویژه در زندانهای استان ، برنامه های آموزشی برای مدارس، ساماندهی زباله گردها، هماهنگی در مورد پلمپ قلیان سراها انجام خواهد شد.

 1. فرشته میرزازاده

  با سلام و عرض ادب
  چکار خوب و شایسته و انسان دوستانه ای
  کاش همه دانشگاه ها چه پزشکی چه غیر پزشکی این طرح رو عملی کنند
  واقعا باید فرهنگ سازی بشه
  متاسفانه درصد زیادی از قشر دانشگاهی ما دخانیات از جمله قلیان مصرف میکنند که جای بسی تاسف دارد
  کاش جامعه دانشگاهی خودش رو موظف میکرد به اجرای این طرح
  اصلا چرا باید سیگار، تنباکو، قلیان در جامعه ما تولید، عرضه و یا وارد بشه؟؟؟
  واقعا چرا؟؟؟

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association