شما اینجا هستید
اخبار » پیشنهاد افزایش مالیات از طرف دولت هنوز در بن بست اجراست!

محمد نعیم امینی فرد در ادامه افزود: با وجود پیشنهادهایی که از سوی دولت و سایر کارشناسان برای افزایش مالیات سیگار در سال ۹۶ ارائه شد، امسال، میزان مالیات بر سیگار همان چیزی است که در برنامه ششم توسعه تعیین شده است و البته در زمان ارائه بودجه به دنبال این هستیم میزان عوارض دخانیات تا حدودی افزایش پیدا کند. برای افزایش مالیات بر سیگار در زمان ارائه بودجه، مشغول رایزنی با سایر نمایندگان مجلس هستیم.

وی به ناکافی بودن بودجه وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: سال گذشته منابع و اعتبارات مالی چندان چشمگیری به وزارت بهداشت تخصیص پیدا نکرد، اما امسال و با توجه به مشکلاتی که مصرف دخانیات به نظام سلامت تحمیل می کند، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مصمم است ۵۰ درصد از عوارض ناشی از مصرف دخانیات را به وزارت بهداشت، ۳۰ درصد به وزارت ورزش و جوانان و ۲۰ درصد نیز به وزارت آموزش و پرورش تخصیص دهد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: دو هدف عمده از وضع مالیات بر سیگار داشتیم؛ ابتدا توجه ویژه به جنبه بازدارندگی آن که هدف بسیار مهمی است که البته اعتقاد داریم با  این میزان عوارض در نظر گرفته شده به این هدف مهم دست پیدا نمی کنیم. چرا که استانداردهای جهانی برای دریافت عوارض سیگار در دنیا ۵۰ درصد، اما در کشور ما حداکثر بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است. هدف دوم؛ جلوگیری از هزینه های سنگینی است که مصرف سیگار در ایجاد بیماری های قلبی- عروقی و سایر بیماری های مرتبط با مصرف دخانیات به همراه دارد که امیدواریم با پرداخت این عوارض و تخصیص آن به وزارتخانه های یاد شده از میزان مصرف آن کاسته شود.

نماینده مردم  ایرانشهر، سرباز، دلگان، بخش های بنت، فنوج، آشار، لاشار و آهوران در مجلس تصریح کرد کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نظارت های مداوم خود را برای تخصیص مالیات سیگار به وزارتخانه های بهداشت، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش ادامه خواهد داد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association