شما اینجا هستید
اخبار » سیستم آموزشی کشور باید دغدغه دخانیات را جدی بگیرند

محمد رضا مسجدی با اشاره به اجرای طرح پاد (پیشگیری از استعمال دخانیات در مدارس ) جهت آموزش های ضد دخانی در مدارس ورامین تاکید کرد: این طرح توسط ۲۴ گروه تخصصی تدوین و در قالب یک پایلوت بین المللی در مدارس دخترانه و پسرانه این شهرستان در حال اجرا است. در خاتمه اجرا، امید است بتوانیم این طرح را در سطح بین المللی ارایه دهیم.

این فوق تخصص ریه افزود: بعد از پیگیری‌های جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات با امام جمعه، فرماندار و سایر مسئولان عالی رتبه شهرستان ورامین طرح «پاد» از پاییز گذشته تا کنون در دو مدرسه پسرانه عمار و دختران ولایت این شهرستان در حال اجرا است. لازم بذکر است در اجرای این طرح، حجت الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری و رئیس هیات امنای جمعیت نیز همکاری های لازم و ارزشمندی با ما داشته اند.

وی ادامه داد: طرحی را وزارت علوم با همکاری جمعیت تدوین کرد، که هدف از اجرای آن دست یافتن به دانشگاه عاری از دخانیات است. جمعیت در سال ها گذشته «نه فرمان» را جهت داشتن دانشگاه عاری از دخانیات با کارشناسان مربوطه تهیه و تدوین کرده بود که بر اساس آن و نیز برنامه های تدوین شده وزارت علوم در سال تحصیلی گذشته و هم اکنون در بعضی دانشگاه‌ها اجرا می‌شود. در این طرح «دانشگاه بدون دخانیات» نام ‌دارد که مصرف و استعمال هر نوع دخانیات در فضاهای آموزشی،‌ حتی فضاهای باز و حیاط‌ها و علاوه بر آن فروش و عرضه مواد دخانی در بوفه‌ها و فروشگاه‌های دانشگاهی ممنوع شود.

مسجدی در ادامه تصریح کرد: همچنین مقرر شد تفاهم نامه‌ای برای کاهش مصرف دخانیات در خوابگاه‌های دانشگاه‌ها هم برنامه‌ریزی شود که با کاهش مصرف به سوی حذف دخانیات در زندگی دانشجویان پیش برویم. در کنار این ممنوعیت‌ها هم قرار است یکسری واحدهای درسی در نظر گرفته شود تا از مضرات دخانیات و تاثیرات آن در آینده صحبت شود.

دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران در خاتمه یادآور شد: متولی سلامت کشور همه نهادهای دولتی و سازمان‌های سیاستگذار هستند. به خصوص متولیان آموزش که بیش از هر نهاد دیگری مسئولیت سنگین پرورش نوجوانان و جوانان را بر عهده دارند. نمی‌شود که هر نهاد و اداره‌ای بدون توجه به اهداف توسعه، فعالیت کند و تنها از وزارت بهداشت توقع معجزه داشت. متاسفانه استعمال سیگار و قلیان علاوه بر تحمیل هزینه های سلامت، در بخش قاچاق و عدم اجرای قانون مالیات بر سیگار نیز هزینه های اقتصادی زیادی را برای دولت به همراه داشته و دارد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association