شما اینجا هستید
اخبار » مبارزه با قلیان در شهرضا

وی در ادامه به ایمنا گفت: اگر چیزی در جامعه مُد شد، یعنی همه آن را نشانه برتری دانستند مقابله با آن نیز به مراتب سخت تر از حالت عادی است. عرضه قلیان در قهوه خانه‌ها در واقع اقدامی است در راستای ریخته شدن قبح مصرف یکی از مضرترین و خطرناکترین مخدرها و نمایش آن در فیلمها و سریالها در واقع به معنای دمیدن در آتشی است که سرانجام آن سوختن همه مردم و جامعه است.بنابراین باید با عرضه قلیان در قهوه‌خانه‌ها مقابله کرد، اقدامی که از چندی قبل در شهرضا آغاز شد و اکنون به سرانجامی خوش رسیده است.

در ادامه حجت الله تنهایی رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان شهرضا عنوان کرد: مصرف قلیان علاوه بر مضرات جسمی از نظر اقتصادی هم به زیان افراد و خانواده‌ها است. در حال حاضر قیمت قلیانها از ۲۵ تا ۳ میلیون تومان در نوسان است که این تفاوت نرخ بسته به نوع و جنس قلیان و ظرافتها هنری به کار رفته بر روی آن در شهرهای مختلف متفاوت است.

وی اظهار کرد: قیمت قلیانهای آماده معمولی بین ۲ تا ۵ هزار تومان و نرخ قلیانهای آماده میوه‌ای بین ۲۵۰۰ تا ۲۵ هزار تومان متفاوت است، این در حالی است که قیمت هر بسته تنباکو برای هر ۱۰۰ گرم معمولی بین ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان و برای انواع میوه‌ای بین ۲۵۰۰ تا ۲۵ هزار تومان در نوسان است. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد هر واحد صنفی عرضه کننده قلیان در شهرضا روزانه حدود ۲۰۰ نفر مشتری دارد که با احتساب نرخهای فوق الذکر روزانه سود خالصی معادل ۲۴۰ هزار تومان دارد، بنابراین مسلم است که غلبه سود مادی بر سایر منافع اجتماعی مقاومتهایی را در برابر ممنوعیت عرضه قلیان در این مراکز ایجاد کند.

تنهایی گفت: در حال حاضر عرضه قلیان در همه واحدهای صنفی قهوه خانه‌ای فاقد مجوز در شهرضا ممنوع شده متصدیان این واحدها برای اداره محل کسب خود می‌توانند از اقداماتی مثل عرضه غذاهای بومی و محلی و برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری استفاده کنند.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان شهرضا در بخش دیگری از سخنان خود، بیان کرد: هر وعده مصرف قلیان بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه به طول می‌کشد که در آن به طور متوسط ۵۰ پُک قلیان مصرف می‌شود که در این مدت ۵۰۰ سی سی دود وارد ریه های فرد مصرف کننده می‌شود. برای هر وعده قلیان ۱۰ تا ۲۰ گرم تنباکو مصرف می‌شود که وزنی بیش از توتون ۲۰ نخ سیگار دارد، این در حالی است که یک ساعت مصرف قلیان ۱۱۹ سی سی دود حاوی ۱۵۰ میلی گرم گاز CO و ۴ میلی گرم نیکوتین و ۶۰۲ میلی گرم قطران را وارد ریه‌های فرد می‌کند.

وی تأکید کرد: ممنوعیت عرضه قلیان در شهرضا تنها با هدف حفظ سلامت شهروندان بوده است، ممکن است اینگونه استدلال شود که از این پس مصرف قلیان در اماکن دیگری ادامه پیدا خواهد کرد که در پاسخ باید بگوییم عدم جلوگیری از عرضه قلیان در قهوه‌خانه‌ها، به معنای تأیید آن بود.مردم جامعه باید بدانند که کاهش میزان مصرف مواد مخدر بیش از هرچیزی به همیاری و مساعدت خود آنها نیاز دارد، همه ما باید تلاش کنیم تا جامعه‌ای بدون دخانیات داشته باشیم.

به هر روی از این پس مصرف قلیان در قهوه‌خانه‌های شهرضا ممنوع خواهد بود که این مسئله در نوع خود اقدامی در خور توجه و شایسته تقدیر است، اما باید در کنار این مسئله امکانات ورزشی و فرهنگی توسعه یافته و با قیمتی ارزانتر در اختیار همگان قرار گیرد.

اکنون که مسئولان شهرستان شهرضا با عزمی جدی این اقدام را انجام داده‌اند لازم است که مسئولان استانی و ملی برای ارتقاء سطح خدمات فرهنگی و ورزشی در این شهرستان، حمایتهای بیشتری را انجام دهند. عرضه قلیان و دخانیات در قهوه‌خانه‌ها داستان پرماجرا، اما غم انگیزی است که هر از چند گاهی اخباری درباره آن منتشر می‌شود، اما این داستان درام، در شهرضا با پایانی خوش همراه بوده است.

تنباکوی مورد استفاده برای قلیان، تنباکویی مرطوب و چسبناک است که در عسل و شیره خیسانده می‌شود و به طور معمول با طعم های مختلفی از قبیل سیب، هلو، نارگیل، انبه، نعناع و توت‌فرنگی به فروش می رسد. از جنبه‌های نگران‌کننده قلیان این است که سابقاً در کشورهایی مثل پاکستان و هند توسط افراد سالخورده‌ای که در روستاها زندگی‌ می‌کردند استفاده می‌شد اما اخیراً بیشتر در مناطق شهری ایران به شکل همه گیر مورد استفاده قرار می‌گیرد، مهمتر اینکه رستوران‌های شهری زیادی آن را برای مشتریان خود سرو می‌کنند

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association