شما اینجا هستید
اخبار » ترویج فرهنگ اشتباه استعمال قلیان در بین خانواده ها

وی با تصریح بر اینکه مصرف قلیان سلامت فرد را به خطر می‌اندازد افزود: خانواده‌ها با رواج این فرهنگ غلط تفریحات سالم خود را به یک تفریح ناسالم تبدیل کرده‌اند.

نادری با بیان اینکه ماده‌ای که در ترکیبات آن تنباکو، توتون یا مشتقات وجود داشته باشد به عنوان مواد دخانی شناخته می‌شود، گفت: هر ماده‌ای مانند قلیان که دود ایجاد می کند یا حتی موادی حاوی توتون و تنباکو که دود هم ندارند مانند توتون جویدنی و ناس به منزله دخانیات هستند. قلیان به اندازه سیگار و حتی بیش‌تر از آن برای سلامت فرد مضرر است به طوری که استعمال قلیان به منزله کشیدن ۷۰سیگار در هر وعده خواهد بود.

کارشناس مسئول بهداشت محیط استان در ادامه با اشاره به عوارض مواد دخانی و قلیان توضیح داد: سرطان ریه و بیماری‌های خاص ریوی از جمله مهم‌ترین بیماری‌های ناشی از مواد دخانی است.

وی با بیان اینکه استعمال قلیان از نظر فرهنگی باعث رواج و شکسته شدن خط قرمزهای مصرف انواع مواد دخانی در جامعه می‌شود اضافه کرد: به علت استفاده مشترک افراد از شلنگ قلیان خطر انتقال بیماری‌های مختلف دهان، دندان، سل، تپ‌خال، معده و روده وجود دارد.

نادری با اشاره به پرخطر بودن قلیان برای بانوان، تشریح کرد: با توجه به ویژگی بارداری در بانوان احتمال انتقال بیماری‌ها به جنین در اثر مصرف دخانیات وجود داشته و حتی استنشاق هوای آلوده به مواد دخانی منجر به بروز مشکلات می‌شود.

وی با بیان اینکه افرادی که در معرض دود مصرف کنندگان قلیان قرار می‌گیرند بیشتر متضرر می‌شوند، تاکید کرد: از آنجا که دود قلیان با پک‎های عمیق‌تر از سیگار وارد ریه‌ها می‌شود موجب تشدید عوارض بیشتری نسبت به سیگار خواهد بود.تفکر اعتیادآور نبودن قلیان، یکی از فرهنگ‌های غلط برای استعمال آن میان خانواده‌ها است در حالی که استمرار این امر موجب آغاز اعتیاد به مواد دخانی دیگر می‌شود.

نادری با اشاره به قوانین مبارزه با استعمال دخانیات، توضیح داد: طبق قانون در اماکن عمومی و بسته مانند سفره‌خانه، رستوران، مساجد، مترو، اتوبوس مصرف هر گونه دخانیات ممنوع است.

کارشناس مسئول بهداشت محیط استان با اشاره به نارضایتی شهروندان از شیوع مصرف قلیان در پارک‌های عمومی ابراز کرد: پارک هم جزء اماکن عمومی محسوب می‌شود و افراد نباید در این محیط‌ها اقدامبه استعمال قلیان کنند.شهروندان در صورت مشاهده تخلفات می‌‌توانند با سامانه ۱۹۰ تماس گرفته و شکایات خود را مطرح کنند.

نادری با تصریح بر اینکه استعمال دخانیات بخصوص قلیان در فضاهای سبز هم برای طبیعت مضر است و هم از نظر فرهنگی آسیب‌های اجتماعی به دنبال دارد گفت: متاسفانه در زمینه برخورد با این موارد با خلاء و نقص قانون مواجه هستیم. طی صحبت‌هایی که با مسئولان پارک‌ها و فضای سبز قزوین داشتیم در صدد هستیم تا بنرهایی مبنی بر ممنوعیت استعمال دخانیات و قلیان در جهت فرهنگ سازی و سلامت جامعه در پارک‌ها و فضای سبز نصب شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association