شما اینجا هستید
اخبار » ۱۴ درصد یزدی های سیگاری اند

وی با اشاره به گرایش زنان به مصرف مواد دخانی اظهار کرد: در سال ۸۳ ، ۶۴ صدم زنان این خطه سیگار و قلیان مصرف می کردند ولی در حال حاضر این رقم به چهار درصد یعنی ۶ تا هفت برابر رسیده است.
لطفی، رتبه استان در زمینه مصرف مواد دخانی در کشور را ۱۲ اعلام کرد و گفت: گرایش افراد به مواد خانی ناشی از فقر فرهنگی و اجتماعی است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد اظهار کرد: متاسفانه مصرف قلیان یکی از آسیب های اجتماعی است نباید به راحتی از کنار ان عبور کرد باید با فرهنگ سازی، احاد جامعه را نسبت به مضرات آن آگاه کنیم.قلیان، زمینه ای برای گرایش به مواد مخدر و اعتیاد است و باید مانع از رواج استفاده از آن بطور مشهود در اماکن عمومی شد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد اضافه کرد: براساس قانون هر گونه تبلیغات ، ترویج و نمایش و عرضه ابزار و اداوات محصولات دخانی ممنوع است و با خاطیان برخورد می شود. در سال گذشته به ۱۸۶ واحدهای عرضه های مواد دخانی اخطار داده شده که ۱۲۰ واحد از این تعداد به دلیل توجه نکردن به اخطارها پلمپ شدند.
لطفی با بیان اینکه یک سوم سرطان ارتباط مستقیم با سیگار و فرآورده های دخانی دارد شایعترین نوع ان را سرطان ریه دانست و گفت: با کنترل مواد دخانی می توان از مرگ و میر ناشی از سرطان تا سقف ۳۰ درصد پیشگیری کرد. سرطان ریه کشنده ترین نوع سرطان در بین زنان و مردان است که فرد بعد از چهار تا ۶ ماه فوت می کند.
لطفی تصریح کرد: کشیدن قلیان یکی از عواملی است که به انتقال بیماری های عفونی نظیر سل و هپاتیت، آنفلونزا و سل منجر می شود و علت آن استفاده مشترک از قلیان در بین افراد است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد افزود:برداشت های نادرست از مصرف قلیان، موجب گرایش افراد به مصرف آن شده مثلا اغلب افراد تصور می کنند که قلیان، عارضه ای ندارد درحالیکه مصرف یک وعده قلیان برابر با مصرف ۹۸ عدد نخ سیگار است. تمام عوامل باید در کنار یکدیگر به طور جدی از توزیع و عرضه مواد دخانی جلوگیری کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی(ره) یزد به آموزش ۲۲۰ هزار سفیر سلامت تا ۵ سال آینده در یزد اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۱۲۰ مرکز عرضه قلیان در استان یزد پلمب شد.

لطفی تاکید کرد: ریشه بسیاری از بیماری‌ها در مصرف مواد دخانی است و در صورت کنترل مصرف آن، درصد بیماری‌ها هم کاهش پیدا می‌کند. در این راستا برنامه‌های گسترده‌ای در زمینه های فرهنگی و اجتماعی از سوی نهادهای مختلف به ویژه دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی(ره) در استان یزد انجام شده که از جمله این برنامه‌ها، می‌توان به اجرای طرح سفیران سلامت اشاره کرد.

وی به عضویت و آموزش سه هزار سفیر سلامت دانش آموزی و  ۳۴ هزار سفیر سلامت خانوار اشاره کرد و ادامه داد: آموزش‌های لازم در ارتباط با شاخص‌های سلامت به این سفیران ارائه شده و آنها بر اجرای این شاخص‌ها در خانوار نظارت دارند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی(ره) یزد عنوان کرد: توسعه طرح سفیران سلامت یکی از مهمترین برنامه‌هایی است که در راستای توجه به موضوع سلامت مردم در استان یزد و کشور مدنظر قرار گرفته به‌گونه‌ای که طبق پیش‌بینی و برنامه‌ریزی‌های انجام شده، انشاالله تا پنج سال آینده، تعداد سفیران سلامت استان یزد به ۲۲۰ هزار نفر می‌رسد. سفیران سلامت پس از گذراندن دوره‌های آموزشی که در زمینه‌های مرتبط با سلامت افراد انجام می‌شود، این موارد را در خانواده و بین اطرافیان خود اجرایی کرده و نقش بسیار مهمی در بهبود وضعیت سلامت جامعه ایفا می‌کنند.

لطفی به پلمب ۱۲۰ واحد عرضه قلیان در استان یزد اشاره کرد و اظهار داشت: سال گذشته در راستای جلوگیری از توزیع قلیان در مراکز عمومی، ۱۸۶ مورد اخطار به مراکز عرضه ارسال شد که ۱۷۶ مورد آن با عدم تمکین مواجه و این واحدها به مراجع قضایی معرفی شدند. با توجه به ممنوعیت عرضه قلیان در مراکز عمومی، لازم است که مسئولان اهتمام ویژه‌ای به اجرای این طرح داشته باشند و والدین هم باید نسبت به عدم مصرف قلیان و مواد دخانی توسط فرزندانشان جدیت و حساسیت بالایی داشته باشند تا سلامت جوانان جامعه به دلیل مصرف این مواد به خطر نیفتد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association