شما اینجا هستید
اخبار » افزایش مسئولیت پذیری اصلی ترین مولفه ترک سیگار است

در این کارگاه دکتر نصیر دهقان به عنوان سخنران تاکید کرد: هنجارهای موجود در جامعه و ارزش ها و ضد ارزش ها بیش از هر وقت دیگری باید مورد بررسی قرار بگیرند. که در این زمینه باید از خود شروع کنیم و حس مسوولیت پذیری  را در درونمان افزایش دهیم.

وی همچنین تاکید کرد: امروزه دخانیات عمده ترین عامل قابل پیشگیری مرگ و میر در جهان است؛متاسفانه هر سال چیزی در حدود هشت میلیون نفر از خریداران و مصرف کنندگان محصولات دخانی در اثر ابتلاء به بیماری های ناشی از آن فوت کرده و عده ای هم سیگار را ترک می کنند. این موضوع موجب شده تا صنایع دخانی نیازمند جذب مشتریان و مصرف کنندگان جدیدی برای محصولاتشان باشند و تلاش کنند تا روزانه هزاران عضو جدید به این بازار افزون کنند.  استراتژی واضح صنایع دخانیاتی بر این اصل استوار است که این مشتریان را از بین پسران و دختران جوان انتخاب کرده تا ترجیحا سال های متمادی بتوانند به آنان خدمت کنند.
دهقان گفت: ناگفته پیداست با توجه به آمار مرگ و میر بالا و همچنین بیماری های متعدد ناشی از مصرف دخانیات که موجب کاهش چشمگیر کیفیت زندگی افراد مصرف کننده و خانواده مظلوم آنان می شود؛ سازمان جهانی بهداشت مطابق پیش بینی مصرف تنباکو تا سال ۲۰۳۰ به عنوان یک تهدید جدی برای هر فرد بدون در نظر گرفتن سن، جنس و نژادش در نظر گرفته است. مطابق پیشنهاد این سازمان و به منظور ارتقای سطح سلامت عمومی و کمک به کاهش استعمال دخانیات، کشورها و قوای تصویب کننده و ناظر بر حسن اجرای کامل قانون، میزان مالیات بر سیگار را تا ٧٠ درصد افزایش دهند.
این پزشک معالج تاکید کرد: تنها پنج درصد از جمعیت جهان در جایی زندگی می کنند که در آن ممنوعیت کامل تبلیغات و فعالیت های تشویقی صنایع دخانی وجود دارد. در واقع، نیمی از کودکان سراسر دنیا در کشورهایی به سر می برند که هیچ ممنوعیتی نسبت به تبلیغات محصولات دخانی وجود ندارد. یکی از مهمترین اقدامات و راهکارهایی که کشورها می توانند به کمک آن سلامت نسل جوانانشان را تامین کند، ممنوعیت کامل تبلیغات به شکل جامع و مستمر است.
وی تاکید کرد: مطالعات در سطح ملی نشان می دهد که پیش و پس از ممنوعیت کامل تبلیغات مرتبط با دخانیات، مصرف سیگار و قلیان را تا حد قابل تأمل ۱۶ درصد کاهش داده است. نکته قابل تأمل دیگر این که مصرف سیگار و البته قلیان در میان بانوان و دختران جوان کشور های پر جمعیت و در حال توسعه و کمرنگ تر شدن قبح اجتماعی آن، در حال پیشروی به سوی یک اپیدمی مرگبار و تهدید آمیز برای سلامت جامعه جوانمان محسوب می گردد.
کلام آخر این که چه خوب بدانیم زندگی ما بر پایه انتخاب ها و اولویت هایمان بنا شده است. لذا پیشگیری همه جانبه و موفق از مصرف دخانیات نیازمند آموزش مهارت های زندگی از سنین پایین، ارتقای آگاهی و نیز تشویق اقشار جامعه در راستای گرایش به سمت عادات سالم تر و انتخاب هوشمندانه تر افراد می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association