شما اینجا هستید
اخبار » استعمال سیگار از عوامل شیوع بیماری های قلبی و عروقی

رئیس اداره پیشگیری از بیماری های دانشگاه علوم پزشکی : فشار خون و چربی خون بالا، دیابت، دخانیات، نداشتن خواب مناسب و استرس مزمن از فاکتورهای اصلی بروز بیماری‌های قلبی و عروقی است.

معاون مدیر کل و مدیر آموزش و پرورش تربت حیدریه  ضمن قدردانی از عوامل اجرایی این برنامه اظهار داشت؛ یکی از اهداف و اولویت‌های کاری آموزش و پرورش تربت حیدریه  سلامت دانش آموزان می‌باشد، که در نظر داریم با اجرای چنین برنامه‌هایی، تفکرات و رفتارهای سالم در مدارس را ، به خانواده ها  عزیز القا کرده و تا حد توان آنها را در برابر انواع آسیب های روحی و جسمی ایمن نمائیم.

رئیس اداره پیشگیری از بیماری های دانشگاه علوم پزشکی  بابیان اینکه فشار خون عامل اصلی سکته مغزی و یکی از بزرگ‌ترین عامل‌ها در بروز حوادث قلبی است، گفت: ۴۰ درصد مرگ‌‌ها در ایران به دلیل مشکلات قلبی بوده که از این میزان ۲۰ درصد مستقیم به دلیل سکته قلبی است.
قوامی عنوان کرد: افرادی که دچار فشار خون بالا بوده تا آخر عمر باید درمان دارویی و تغذیه‌ای خود را مدنظر قرار دهند، همچنین نامنظمی‌های قلبی تحت کنترل باشد؛ چراکه این نامنظمی لخته در داخل قلب ایجاد کرده که ممکن است به مغز انتقال یافته و سبب سکته مغزی شود که امروزه می‌توان اقدامات مؤثری جهت کمک به این بیماران انجام داد.
وی افزود: استعمال قلیان و دخانیات یک عامل کشنده و خطرناک بوده که در بروز بیماری‌های قلبی بسیار تأثیرگذار است و متأسفانه جوانان امروز بسیار درگیر این مسئله شده در حالی‌که باید تابع روش‌های سلامت‌مدار باشند.
قوامی ادامه داد: شیوع بیماری‌های قلبی و عروقی امروزه در ایران و جهان به حدود ۳۰ سال کشیده شده که یکی از دلایل آن روش‌های نامطلوب زندگی، چاقی، کم‌تحرکی و استعمال دخانیات است که خانواده‌ها بسیار باید نسبت به این مسائل آگاه باشند و در کنار آن مدارس نیز اقدامات لازم را جهت برنامه‌های پیشگیرانه انجام دهد.
رئیس اداره پیشگیری از بیماری های دانشگاه علوم پزشکی  با اشاره به اینکه آگاهی‌های اجتماعی در کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی بسیار مؤثر است، گفت:‌اندازه‌گیری فشار خون در زمان مناسب یعنی پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها، بنابراین با اقدامات به‌موقع و پیشگیرانه می‌توان به میزان زیادی حوادث قلبی و عروقی را کاهش داد.
وی به ایزومر ترانس در روغن‌ها اشاره کرد و گفت: اگر این میزان در روغن‌ها بالا باشد بسیار مضر و کشنده است که متأسفانه در روغن‌های قنادی و برخی از روغن‌های پخت و پز این ایزومر ترانس بسیار بالا بوده و مردم باید توجه کنند که هنگام خرید روغنی را مورد توجه قرار داده که ایزومر ترانس آن نزدیک به صفر باشد. همچنین فشار خون و چربی خون بالا، دیابت، دخانیات، نداشتن خواب مناسب و استرس مزمن از فاکتورهای اصلی بروز بیماری‌های قلبی و عروقی است و افرادی که خواب نامناسب داشته بیشتر در معرض فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی هستند که می‌توان گفت ۷ ساعت خواب ممتد برای حفظ سلامتی بدن لازم است.
رئیس اداره پیشگیری از بیماری های دانشگاه علوم پزشکی در پایان گفت: استرس مزمن و طول‌کشنده یک ریزفاکتور خطرساز در بروز بیماری‌های قلبی است که افراد این مسئله را جهت پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق باید مدنظر قرار دهند

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association