شما اینجا هستید
اخبار » گرایش به دخانیات و مواد مخدر در بین دانش آموزان

ابتکار نوشت : آسیب‌های اجتماعی شامل «رفتارهای پرخطر»، «بزهکاری»، «انحرافات اخلاقی»، «اختلال‌های روانی»، «تحقیر» و «آسیب‌های نوپدید» است. از میان این آسیب‌های اجتماعی مهم‌ترین خطری که کودکان و نوجوانان را تهدید می‌کند، رفتارهای پرخطر است.
گرایش به دخانیات، مصرف مواد مخدر، خودکشی و خشونت از جمله مصادیق رفتارهای پرخطر است. اینها اظهارات نادر منصورکیایی، مدیرکل دفتر مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی است که درست یک سال پیش مطرح کرده است. البته آموزش‌وپرورش تنها نهادی نیست که روند تغییر رفتارهای کودکان و نوجوانان را به عنوان دغدغه نهاد خود اعلام می‌کند.
وزارت کشور، بهزیستی، شهرداری و … از دیگر دستگاه‌های اجرایی هستند که در سال‌های اخیر بررسی چالش‌های مرتبط با دانش‌آموزان را یکی از برنامه‌های خود عنوان کرده‌اند.
به عنوان مثال معاون اجتماعی بهزیستی شهرستان تهران معتقد است که آسیب‌های اجتماعی درخصوص کودکان و نوجوانان ماحصل فرآیندهای بسیار پیچیده است. در واقع این فرآیندهای اجتماعی، اقتصادی و روانی هستند که آسیب‌های اجتماعی از آنها به‌وجود می‌آیند بنابراین برای ساماندهی به این آسیب‌ها به ساز و کارهایی نیاز داریم. از سوی دیگر رسیدگی به چالش‌های این حوزه و اهداف آن به تنهایی توسط یک سازمان یا یک نهاد محقق نمی‌شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association