شما اینجا هستید
اخبار » بازدید نماینده سازمان جهانی بهداشت از جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران

لازم بذکر است در این بازدید موسسه خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان نور ، انجمن آلزایمرایران، انجمن دیستروفی ایران ،  انجمن ام اس ایران ، انجمن حمایت از بیماران لوپوس ، مجمع خیرین سلامت، انجمن سلامت خانواده ایران، انجمن صنفی مراکز دانش بنیان ، انجمن زنان نیکوکار مهتاب ، انجمن بیماران هموفیلی ایران، موسسه خیریه بهنام دهش پورنیز به عنوان تعدادی از اعضای شبکه  ملی بیماریهای غیر واگیر نیز در این مراسم حضور داشتند که هر کدام به معرفی بنیاد خود پرداختند و در ادامه اعلام کردند که هیچ کمکی را در جهت پیشگیری و کنترل بیماری های  غیر واگیر در کشور دریغ نخواهند کرد. همچنین در این جلسه دکتر محمد رضا مسجدی دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، علی عطا طاهری مدیر اجرایی جمعیت، زهرا صدر مسئول واحد زنان، دکتر معصومه متین خواه مسئول مرکزفرآموز، دکتر حمیرا بیگدلی مسئول کلینیک ترک سیگار جمعیت و سایر اعضای مرکز تحقیقات جمعیت نیز در این مراسم حضور داشتند. علاوه بر این حمیدرضا شاهسون مسئول جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات شعبه ورامین به همراه چند پادیار در این مراسم به معرفی طرح «پاد» پرداخت و درادامه هر یک از پادیاران در رابطه با فعالیتهای ضد دخانی خود توضیحاتی را ارائه کردند. همچنین در این برنامه علاوه بر معرفی مرکز فرآموز، کلینیک ترک سیگار و واحد رسانه، در رابطه با دستاوردهای این سازمان مردم نهاد در خصوص کمک به روستای بدون دخانیات بلبل آباد در جهت پیشبرد اهداف ضد دخانی و ثبت جهانی آن به عنوان اولین روستای بدون دخانیات کشور نیز توضیحاتی ارایه شد. بعد از ارایه توضیحات جامع در خصوص فعالیت های داخلی، ملی و بین المللی جمعیت داده شد. بعد از آن نماینده سازمان جهانی بهداشت جهت ثبت مستندات تصویری و مکتوب از تمامی بخش های این جمعیت بازدید کرد.

وی در روند بازدید خود از فعالیت های متنوع و ضد دخانی این سازمان مردم نهاد تشکر و قدردانی کرد. همچنین در خصوص وجود مراکزی مانند فرآموز که فعالیت های متمرکزی را روی کودکان و نوجوانان انجام می دهند، ابراز خرسندی کرد و گفت: فعالیت هایی از این دست در سطح بین الملل نیز کمتر دیده می شود و چه خوب است سایر کشورها این مرکز را به عنوان الگو قرار داده و در جهت توسعه بیشتر آن گام بردارند.

پل گاروود در ادامه همچنین تاکید کرد: شبکه ملی مبارزه با بیماری های غیرواگیر از دستاوردهای خوب این کشور است. و من بسیار خرسندم که درایران بیماری های غیرواگیر جدی گرفته شده و جهت پیشگیری و کنترل آن سیاست های لازم اتخاذ می شود.

اجرای طرح «پاد» از دستاوردهای ستودنی است

کارشناس روابط عمومی سازمان جهانی بهداشت در ادامه تاکید کرد: در این مرکز خدمات درمانی و بهداشتی در خصوص ترک محصولات دخانی به صورت رایگان انجام می شود که جای بسی تامل دارد. چرا که تمامی اقشار جامعه می توانند به طور مساوی به این خدمات دسترسی داشته و از آن بهره ببرند.

وی همچنین با اشاره به اجرای طرح «پاد» و حضور پادیاران در این مراسم گفت: این طرح بسیار ارزشمند است و اینکه مقطع سنی مناسبی را جهت ارایه آموزش انتخاب کرده اید. چه خوب است دانش آموزان ما پیش از ورود به جامعه و پذیرش مسئولیت اجتماعی در ابتدا نحوه رفتار درست در مقابل آسیب های اجتماعی و رفتار پرخطر را بیاموزند. همچنین از این جمعیت بسیار ممنوم که عمده فعالیت های خود را بر روی کودکان و نوجوانان که در سنین حساسی به سر می برند متمرکز نموده تا پیش از ورود به جامعه آموزش های لازم را فرا گیرند.

مدارس باید کانون مبارزه با دخانیات شود

دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات نیز در ادامه ضمن تشکر از حضور کارشناسان و مسئولان سازمان جهانی بهداشت و دیگر نمایندگان سازمان های مردم نهاد متذکر شد: مدرسه باید به کانون مبارزه با بزه کاری و استعمال دخانیات تبدیل شود. اگر پول یک روز خرید سیگار در کشور به حساب خیرین مدرسه ساز واریز شود، دیگر مدرسه محروم در کشور نخواهیم داشت.

محمد رضا مسجدی ادامه افزود: هر جا که بحث درباره سلامت است، نقش آموزش و پرورش پررنگ تر می شود. تمرکز بر روی دخانیات و به خصوص قلیان می بایست ابتدا از گروه کودکان و نوجوانان آغاز شود. بنابراین ما خوشحالیم که امروز ورامین به عنوان اولین شهرستان کشور در اجرای این طرح سلامت محور انتخاب شد.

وی در توضیح بیشتر این طرح تصریح کرد: با اجرای این طرح (پاد) باید در فاصله حریم مراکز آموزشی، قانون منع فروش دخانیات اجرایی شود. همچنین اجرای این مهم نیازمند حمایت و ورود مستقیم دستگاه های اجرایی و نظارتی است. طرح پاد طرحی پیشگام است که با حضور کودکان و نوجوانان و همکاری آنها نیز هدفمند تر اجرا می شود. در حال حاضر ما توانسته ایم بیش از ۳۰ نفر پادیار را تربیت کنیم که در سطح استان ورامین در حال آموزش به گروه همسالان خود هستند. تا کنون این پادیاران را در مراسم های مختلف دعوت کرده و از تجربیات و دانش آنها در جهت اهداف سلامت خود بهره مند می شوند.

 

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association