شما اینجا هستید
اخبار » ۱۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال ایران سیگاری هستند

 

حریرچی در ابتدا جلسه با اشاره به سخنرانی رئیس جمهور در راهپیمایی ٢٢ بهمن، گفت:  رئیس جمهور در سخنرانی خود به اینکه در بهترین وضعیت بهداشت و درمان در منطقه هستیم اشاره کردند.

وی در ادامه با بیان این مطلب که  ١٠ درصد جمعیت بالا ١٨ سال ایران سیگار می کشند، گفت :  از هر ۵ مرد یک نفر و یک درصد جمعیت زنان سیگار مصرف می کنند. از هر ۴ مرد یک نفر و ۴ درصد جمعیت زنان قلیان می کشند.

او با گفتن از اینکه شیوع سیگار در نوجوانان ١٣-١۵ساله افرایش یافته است گفت : از هر ٢٩ پسر یک نفر و  هر ۵٠ دختر یک نفر سیگار مصرف می کنند.

حریرچی با اشاره به اینکه صد هزار سیگاری نوجوان در کشور وجود دارد، بیان کرد: دخانیات مهمترین عامل پیشگیری از سرطان است. در سیگار ٧٠ نوع عامل سرطان زا اصلی وجود دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: مصرف دخانیات حداقل ١۴نوع سرطان ایجاد می کند.

وی در ادامه بیان کرد: برآورد مصرف سالانه سیگار در ایران ۵٠ تا ۵۵ میلیارد نخ بوده که هزینه مصرفی معادل ده هزار میلیارد تومان دارد.  این میزان مصرف سالانه موجب تحمیل ٢٠ تا ٣٠ هزار میلیارد  تومان به دولت برای تامین هزینه های بهداشتی درمانی مربوطه و وقوع بیش از ۵٠ تا ۵۵ هزار مورد مرگ، عمدتا در سنین بهره وری است که هزینه آن هم بیش از ۴٠ هزار میلیارد تومان است. همچنین سالانه نزدیک به ٨٠هزار میلیارد تومان از دخانیات ضرر می کنیم.

حریرچی موثرترین راهبرد در پیشگیری و کاهش مصرف دخانیات را افزایش مالیات محصولات دخانی اعلام کرد و گفت:  مطالعات متعدد نشان می دهد که افزایش مالیات و صرف درآمد حاصله برای اطلاع رسانی و افزایش آگاهی عمومی، ساماندهی عرضه، کدگذاری و شناسایی کالاهای دهانی قاچاق، اقدامات موثر برای پیشگیری از قاچاق، کمم به ترک و درمان بیماری های ناشی از مصرف دخانیات و کاهش مصرف بسیار موثر خواهد بود. همچنین در کشورهای توسعه یافته نرخ مالیات سیگار به میزان حداقل ٧٠ درصد قیمت خرده فروشی و ساده سازی ساختار مالیاتی برای افزایش کارایی لازم مصوب شده است.

وی با اشاره به روند کاهش نرخ مالیات دخانیات در کشور، بیان کرد: با تغییر مبنای محاسبه مالیات دخانیات از قیمت خرده فروشی به درب کارخانه در قانون برنامه ششم توسعه و عدم اجرای صحیح این قانون، مالیات انواع سیگار تولید داخل در سال ١٣٩۶ نسبت به سال ٩۵ به طور متوسط  ۴٨ درصد کاهش و سیگارهای وارداتی ۵۶.۵ درصد کاهش داشته است.

حریرچی در ادامه افزود: متوسط قیمت محصولات دخانی در ایران به دلیل مالیات کمتر از ١٠ درصد قیمت خرده فروشی  در مقایسه با متوسط جهانی بسیار پایین است.

حریرچی در پاسخ به سوال خبرنگار سلامت خبرگزاری برنا، مبنی بر سخن نماینده مردم سمیرم که اظهار کرده بود  اجرای طرح پزشک خانواده در ایران پایین‌تر از میانگین جهانی است و  تداوم اجرای طرح تحول سلامت و کندی روند اجرای طرح تحول سلامت به دلیل عدم تحقق اعتبارات مقرر از محل هدفمندی یارانه‌ها است،  بیان کرد:  بر اساس سیاست های کلی سلامت و اسناد بالادستی طبق قانون برنامه ششم توسعه  و همچنین قانون الحاق ، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف به  اجرای طرح پزشک خانواده  و سطح بندی  نظام ارجاع است.  برای این امر برنامه ریزی های لازم انجام شده است.

وی در ادامه افزود: در استان های مختلف در حال انجام اقدامات مختلف هستیم.

حریرچی با اشاره به اینکه در سال ٩۶  بودجه ٢٧ هزار میلیاردی  به هزار میلیارد کاهش یافته و در لایحه ٩٧ هم به همین مقدار و اندازه است، گفت:   در جهت اجرایی کردن  اسناد بالادستی ممکن است دچار  کندی سرعت شویم.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: امیدواریم برای حل و تسریع این موضوع مجلس به وزارت بهداشت  کمک کند. همچنین سازمان برنامه ریزی و بودجه قول داده اند که در نظام ارجاع و سطح بندی  تصمیمات مناسبی را بگیرند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association