شما اینجا هستید
اخبار » کارخانه های تولید سیگار در حال افزایش است

ایرج حریرچی سخنگوی، وزارت بهداشت ایدر مورد مذاکرات صورت گرفته وزارت بهداشت با مجلس در مورد طرح خروج قهوه‌خانه‌ها از شمول مراکز عمومی در قانون مبارزه با مصرف دخانیات اظهار کرد: تاکنون مذاکرات متعددی با نمایندگان مجلس داشته‌ایم و نظر کارشناسی وزارت بهداشت و دولت کاملا مشخص است ما درباره مصرف سیگار و دخانیات باید به سمت کاهش قابل توجهی برویم. درعین حال باید به مصوبات قبلی وفادار بمانیم.

وی با اشاره به تعداد در حال افزایش مصرف‌کنندگان مواد دخانی گفت: همچنان در حال رایزنی با مجلس هستیم زیرا عمده مشکل ما موارد غیر قانونی است زیرا ‌در بسیاری از موارد می‌بینیم که قهوه‌خانه‌ها اصلا مجوز ندارند. همچنین تعدادی از رستوران‌ها به صورت غیر قانونی قلیان عرضه می‌کنند.

حریرچی ادامه داد: به هر حال باید منافع جمعیت ۸۰ میلیونی کشور را در نظر بگیریم در کشورهای اروپای غربی، آمریکا و ژاپن کارخانه‌های تولید سیگار کاهش قابل توجهی یافته‌اند؛ در حالی که در کشورهای در حال توسعه این کارخانه‌ها رو به افزایش هستند. بنابراین باید با عزمی ملی این مشکل را برطرف کنیم.

وی یادآور شد: در کشورهای توسعه یافته اروپای غربی، آمریکا و ژاپن با توجه به قانون منع مصرف مواد دخانی مصرف این مواد به طرز قابل مشاهده‌ای کاهش یافته اما در کشورهای در حال توسعه مصرف این مواد رو به افزایش است.

وی گفت: به طور کلی کشورهای پیشرفته تولید سیگار و توتون و تنباکو را در کشورهای خود متوقف کرده‌اند و این صنعت را به کشورهای در حال توسعه منتقل کرده‌اند تا هم سود خود را داشته باشند و هم آلودگی و بیماری‌های ناشی از آن به مردم کشورهای در حال توسعه تحمیل شود.

حریرچی در مورد اقدامات وزارت بهداشت برای پیشگیری از شیوع اعتیاد در جوانان و دختران گفت: نقش وزارت بهداشت در این حوزه آگاهی رسانی و پیشگیری است برهمین اساس وزارت بهداشت در مرحله اول سعی می‌کند سطح اطلاعات و آگاهی خانواده‌ها را به سطحی برسانیم که بتوانند پیشگیری‌های لازم را برای فرزندان‌شان انجام دهند.

وی افزود: در محل تجمعات نوجوانان و جوانان مانند مدرسه و دانشگاه نیز اقداماتی را انجام می‌دهیم به طوری که برای نخستین بار روانشناس به تیم بهداشتی و درمانی ما اضافه شده است تا مراجعان را غربالگری و در صورت وجود اعتیاد یا زمینه‌های اعتیاد در آنها، اقدامات لازم را انجام ‌دهند.

سخنگوی وزارت بهداشت یادآور شد: البته در جامعه نیز باید شرایطی که منجر به مصرف مواد مخدر می‌شود را کاهش داد. البته وزارت بهداشت در مرحله آخر اقداماتش درمان مبتلایان به اعتیاد را هم انجام داده و برنامه‌های کاهش آسیب را پیگیری می‌کند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association