شما اینجا هستید
اخبار » افزایش مالیات، مهم‌ترین راهکار کاهش مصرف دخانیات در کشور است

ابوالفضل  اظهار کرد: این باور که افزایش مالیات بر دخانیات و سیگار منجر به افزایش قاچاق می‌شود، باور غلطی است که در جامعه وجود دارد.

وی افزود:‌ بسیاری از کشورها بالاترین میزان قیمت سیگار را در دنیا دارند و هر بسته سیگار حدود ۱۲ تا ۱۵ دلار است و این کشورها با کمترین میزان قاچاق در این حوزه مواجهند، چراکه مبادی ورودی و محل‌های عرضه دخانیات را کاملا کنترل و وضعیت را نظارت می‌کنند. بنابراین افزایش قیمت دخانیات از طریق مالیات نه‌تنها باعث افزایش میزان قاچاق در کشور نمی‌شود، بلکه ثابت شده کاهش مصرف را هم به دنبال خواهد داشت.

نماینده مردم تهران اضافه کرد:‌ معتقدم افزایش مالیات، مهم‌ترین راهکار کاهش مصرف دخانیات در کشور است. ‌همچنین تجربه چند دهه دنیا در اجرای برنامه‌های کنترل دخانیات نشان می دهد که مهم‌ترین راهکار برای کاهش مصرف دخانیات، افزایش مالیات است لذا باید توجه کرد که افزایش مالیات باعث می‌شود تا در یک گردش مالی، پول مجددا به جیب دولت بازگردد و از همین پول در اجرای دیگر راهکارهای کاهش مصرف دخانیات استفاده شود.

سروش خاطرنشان کرد: معتقدم ثابت نگه داشتن قیمت سیگار با توجیه کنترل قاچاق منطقی نیست و قیمت سیگار باید به صورت منطقی و کارشناسی در بودجه سالیانه افزایش یابد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association