شما اینجا هستید
اخبار » سیگار همچنان در سبد خانواده است

دکتر محمدرضا مسجدی افزود: در حالی که اگر سود حاصله از مالیات سیگار به خزانه دولت واریز شود، می توان بخشی از آن را به طرح تحول سلامت اختصاص داد تا سیستم بهداشت و درمان کشور ارتقا پیدا کند. هر پولی از قِبَل گران کردن سیگار دریافت می شود، باید برای خود مردم هزینه شود.

وی با انتقاد دوباره از نرخ پایین سیگار در ایران اظهار کرد: سیگار هنوز در مقایسه با اقلام روزانه مردم مانند تخم مرغ و برنج و گوشت بسیار ارزان است و همین مساله موجب می شود تا براحتی در دسترس مردم و بویژه نوجوانان و جوانان قرار گیرد. این که در دنیا یا در داخل کشور تاکید داریم مالیات سیگار افزایش پیدا کند، در جهت افزایش درآمد دولت نیست، بلکه برای کاهش مصرف سیگار و جلوگیری از افزایش آمار بیماری های ناشی از آن است. هر چند اگر دولت از مالیات سیگار کسب درآمد کند می تواند آن را به بخش درمان بیماری ها اختصاص دهد که بسیار مطلوب است.

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران یادآور شد: در کشور ۱۰ تا ۱۲ درصد جامعه مصرف کننده سیگار هستند و سالانه ۵۵ میلیارد نخ سیگار مصرف می شود که این ارقام باید کاهش پیدا کند. بر اساس برآوردهای سازمان بهداشت جهانی، مالیات خرده فروشی سیگار باید ۷۰ درصد برسد، اما در ایران هنوز فاصله زیادی با این رقم داریم، این در حالیست که مالیات سیگار در ترکیه ۸۲ درصد و در پاکستان و اردن ۸۶ درصد است.

مسجدی با ابراز رضایتمندی نسبی از مصوبه مجلس در جهت افزایش مالیات سیگار گفت: وزارت بهداشت نهایت تلاش خود را بکار برد تا عوارض سیگار افزایش پیدا کند ، اما به رقم مطلوب دست پیدا نکردیم با این وجود، همین که یک قدم رو به جلو برداشتیم، مثبت است، اما کافی نیست.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association