شما اینجا هستید
اخبار » وزارت بهداشت پول حاصل از “سیگار” را کجا خرج می‌کند؟

مسئول دبیرخانه ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت درباره چگونگی تقسیم درآمد حاصل از مالیات بر دخانیات که در بودجه سال ۹۷ تصویب شد، گفت: طبق قانون،۵۰ درصد درآمد حاصل از مالیات دخانیات به وزارت بهداشت می‌رسد.

بهزاد ولی‌زاده در این‌باره افزود: در  ماده ۷۳ قانون برنامه ششم توسعه، بحث مصارف مالیات دخانیات به صراحت مشخص شده است؛ طبق این ماده، ۱۰۰ درصد درآمد حاصل از مالیات دخانیات باید به حوزه‌های وزارت بهداشت به میزان ۵۰ درصد، وزارت ورزش و جوانان به میزان ۳۰ درصد و وزارت آموزش و پرورش به میزان ۲۰ درصد اختصاص یابد.

وی ادامه داد: این متن قانونی در بودجه سال ۹۷ نیز تکرار شده است و دولت و مجلس باید تصمیم بگیرند که چه میزان از این مالیات به حوزه کنترل مصرف یا درمان بیماری‌های ناشی از دخانیات پرداخت شود. وزارت بهداشت این مبلغ را در برنامه‌های کنترل دخانیات، نظارت و درمان بیماری‌ها هزینه می‌کند.

مسئول دبیرخانه ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت افزود: با این وجود ما همیشه شاهد بودیم که بخش بسیار جزئی از درآمدهای مصوّب، به وزارت بهداشت اختصاص داده می‌شود؛ هرچند طبق آنچه در قانون برنامه ششم توسعه و بودجه سال ۹۷ آمده است، نزدیک به ۲هزار میلیارد تومان درآمد از محل مالیات دخانیات حاصل می‌شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association