شما اینجا هستید
اخبار » «جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایرانیان» در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران امسال به‌صورت فعال حضور یافت

نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، سالانه بازدیدکنندگان زیادی را به سوی خود جذب می‌کند و  بسیاری از کودکان، نوجوان و جوانان از مخاطبان پرهیجان و گروهِ هدفِ آموزش‌پذیرِ آن هستند؛ از این رو «جمعیت» بر حضور بیشتر و پررنگ‌تر در میان مردم و بخصوص قشر جوان تصمیم گرفت. نسلِ جوانِ آینده‌ساز، در کنار عجین شدن با فرهنگ کتاب‌خوانی نیاز دارند از آسیب‌هایی که در کمین آنها است اطلاع داشته باشند و جمعیت با برپایی غرفه‌های گوناگون در سالن‌های متفاوت با هدف آشنایی بیشتر جوانان با دخانیات که یکی از مهم‌ترین اهدافش می‌باشد در نمایشگاه مستقر شد. «جمعیت» با شعار «نه به دخانیات» در یازده روز برپایی نمایشگاه، از صبح تا آخرین لحظات پایان نمایشگاه همراه بازدیدکنندگان بود. همچنین واحد فرآموز «نفس پاک» جمعیت، میزبان کودکانی بود که در کنار خانواده‌هایشان به نمایشگاه آمده بودند و فرصت مناسبی برای همکارانمان فراهم شد که با اجرای برنامه‌های شاد با اجرای حسین اکبری (مجری برنامه‌های کودک تلویزیون)، در کنار برنامه‌های شاد و موزیکال و نمایش‌های عروسکی،  با روش‌های جذاب شامل نقاشی و بازی، ساخت پازل و… در جهت آموزش‌های لازم به کودکان، فرهنگ‌سازی نمایند. والدین این کودکان با توجّه به حذفِ سالن و بخش فعالیت‌های جانبی که شامل بازی، شادی و برنامه‌های تفریحی برای کودکان بود، ضمن ابراز خرسندی از حضور این مرکز آموزشیِ با مدیریت دکتر فاطمه متین‌خواه، بر لزوم چنین برنامه‌هایی تاکید داشتند و امیدوار بودند که برگزاری چنین برنامه‌هایی توسط «جمعیت» گسترده‌تر و همگانی شود و جامعه بستر و فضای بیشتری را در اختیار خدماتِ عام المنفعه‌ی «جمعیت» قرار دهد.
واحد کلینیک ترک دخانیات «جمعیت» نیز با خدمات رایگانِ همیشگی‌اش، به بازدیدکنندگانی که مایل به کنار گذاشتنِ سیگار یا قلیان بودند، خدمات مشاوره‌ای ارائه داد؛ بالغ بر ۲۰۰ نفر برای ترک سیگار و حضور در کلاس‌های ترک دخانیات اعلام آمادگی و ثبت نام نمودند. در این غرفه، ضمن انجام تست تنفس، همانند دیگر غرفه‌های جمعیت، بروشورهای مرتبط و نشریه‌ی کارت قرمز در اختیار بازدیدکنندگان قرار گرفت.
یکی از اتفاقاتِ خوبی که در این راستا حاصل شد، بازتابِ فعالیتِ جمعیت در سایت رسمی نمایشگاه بین‌المللی کتاب به آدرس https://www.tibf.ir/  بود که باعث دلگرمی ما در مقابل سختی‌هایی که در ایام نمایشگاه پشت سر گذاشتیم گردید. لینک خبر فعالیت‌های «جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایرانیان» در سی و یکمین دوره‌ی نمایشگاه بین المللی کتاب به آدرس زیر می‌باشد: https://www.tibf.ir/news/5af69a2327000061c0be6f04

نکته‌ی قابل توجه در مورد مخاطبان این بود که بازدیدکنندگان، نظرهای متفاوت و گوناگونی را در مورد دخانیات و «جمعیت» بیان کردند که به برخی از این نظرات می‌پردازیم:

 • مسأله‌ی دخانیات در جوامع امروز بسیار جدی است و بحثی است که دامن‌گیر همه‌ی خانواده‌ها گردیده و جای نگرانی بسیاری دارد، چرا که هر روز به تعداد جوانان و نوجوانانی که مواد دخانی مصرف می‌کنند افزوده می‌شود.
 • تعدادی از هم‌کلاسی‌های من سیگار می‌کشند و دوستان دیگر را تشویق می‌کنند که به دور از چشم دیگران سیگار بکشیم و احساس کنیم که بزرگ و مرد شدیم.
 • این موضوع بسیار وحشتناک است که ما برای تفریحِ سالم به پارک می‌رویم و شاهد این هستیم که همه‌جا پر از دود حاصل از مصرف قلیان است؛‌‌‌‌ هرخانواده‌ای همراه خود قلیان می‌آورد.. چرا دولت به فکر سلامتی مردم نیست!؟
 • ما برای دورهمی قلیان می‌کشیم و تفریح دیگری نداریم و قلیان همراه خوبی است.
 • هیچ چیزی بهتر از قلیان نمی‌تواند جمع‌های خانوادگی و دوستانه‌ی ما را شکل دهد.. پس نمی‌تواند بد باشد..!!
 • در فضای دانشگاه به راحتی سیگار می‌کشیم و سیگار یعنی کلاس داشتن و پذیرفته شدن از سوی جمع دوستان..
 • مافیای صنعت سیگار بسیار قدرتمند است؛ فکر نمی‌کنم که کسی بتواند جلودار آن شود.. شما خیلی زحمت نکشید..!!
 • من در رشته‌ی آسیب‌های اجتماعی درس خوانده‌ام و بعد از تحقیقات و پژوهش‌های گسترده در تمام نقاطِ جهان، مردم به این نتیجه رسیده‌اند که آموزش در سنین پایین و ابتدایی خردسالی بسیار مهم و جدی است و باید از آنجا شروع کنیم.
 • فشارهای اقتصادی بسیار زیاد است و باید ابتدا این فشارهای اقتصادی کم شود و بعد از مردم توقع داشته باشیم که به سمت دخانیات نروند..
 • بخت‌آزمایی‌ها و قرعه‌کشی‌های رایج در نظام‌های اقتصادیِ کشورها، زمینه‌ساز افسردگی و سوء مصرف دخانیات از سوی مردم هستند.
 • دسترسی به دخانیات، میزان استفاده از آن را راحت‌تر می‌کند و معمولا گروه‌هایی که میزان آسیب پذیری بیشتری دارند، گسترده‌تر در معرض آنان قرار می‌گیرند.
 • خریدِ سیگار توسط کودکان برای والدین‌شان.. فروشِ سیگار در کیوسک‌ها و مغازه‎های نزدیکِ مدارس.. نخی خریدن و غیربسته‌ای خریدنِ سیگار.. تمام این‌ها واقعا ممنوع است!!؟
 • استفاده از قلیان در شهر ما بسیار رایج است و در هر مهمانی برایمان سرو می‌شود.. برایم جالب است که چنین مرکزی وجود دارد.. ولی این موضوع خیلی عادی است و از طرف مردم ما کاملا پذیرفته شده است.
 • هزاران قانون وجود دارد اما چه شخصی عمل می‌کند؟ شما هم اگر قوانینی تصویب کردید، باز مثل بقیه قوانین، بدونِ ضمانتِ اجرایی است.
 • بهتر است مسئولین برپایی نمایشگاه، فضاهایی را برای مصرف‌کنندگانِ سیگار در نظر بگیرند تا آنها نزدیکِ درب ورودی سالن‌ها و مکان‌های عمومیی که بازدیدکنندگان در حالِ استراحت و صرف غذا هستند، سیگار نکشند؛ این موضوع را باید مخصوصا در ورودی‌ها و مکان‌های حضور کودکان، بیشتر در نظر داشته باشیم.
 • چرا در چنین مکان‌های پرمخاطبی سطل‌های مخصوص یا محفظه‌های مخصوص در گوشه‌ی سطل‌های زباله را در نظر نمی‌گیرند.. با این تدبیر، هم محیط زیست، کمتر آلوده می‌شود و هم افراد، کمتر در معرض دود دستِ دوم و سومِ سیگار قرار می‌گیرند.
 • سیگاری مافیایی با شبکه‌های وسیع دارد و سودجویان و سوداگرانش درآمد زیادی به دست می‌آورند ؛ این بازار بزرگ، با جاذبه‌های کاذبش جوانان را با فریب‌های پوشالی به سمت خود می‌کشاند.
 • انسان‌ها به‌طور غریزی از هرچیزی که منع شوند، به سویش کشیده می‌شوند و اگر برای مصرف دخانیات جوانان را محدود کنیم قطعا بیشتر اشتیاق پیدا می کنند.
 • واقعا چنین سازمان مردم‌نهادی به دبیر کلّی دکتر محمدرضا مسجدی فوق‌تخصص ریه، وجود دارد..!؟
 • بسیاری از بازدیدکنندگان، در نمایشگاه کتاب که یک مکان فرهنگی و جایگاهِ یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین رویدادهای فرهنگی کشور است، سیگار استعمال می‌کنند.. چرا باید در چنین فضایی که یک مکان عمومی و فرهنگی است افراد بدون توجه به این موضوع به راحتی و در حضور کودکان سیگار بکشند..!!؟؟

«روابط عمومی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایرانیان»

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association