شما اینجا هستید
اخبار » واردات سیگار صفر شد/کاهش ۶۷ درصدی واردات تنباکوی قلیان

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور اعلام نمود: واردات سیگار در حالی به صفر رسیده است که در فروردین و اردیبهشت پارسال ۵۰۳ میلیون نخ سیگار به کشور وارد شده بود.
وی افزود: حجم واردات تنباکوی معسل (قلیان) در ۲ ‌ماهه سال ۱۳۹۶، ۲ هزار و ۲۸۸ تن بود و در ۲ ماه ابتدای امسال به ۷۴۹ تن رسید که کاهش ۶۷ درصدی داشته است.
رمزی در پاسخ به این سؤال که حجم صادرات در این بخش چه‌قدر است، گفت: صادرات تنباکوی سنتی در دوماهه ابتدایی سال ۱۳۹۶ برابر با ۸۵۰ کیلوگرم بود و در دو ماه ابتدایی امسال به ۳۸ هزار و ۶۰ کیلوگرم رسید که افزایشی معادل ۴۳۷۷ درصد را نشان می دهد. صادرات تنباکوی معسل (قلیان) نیز از ۱۳ هزار و ۴۸۲ کیلوگرم در دو ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ به ۳۳ هزار و ۶۴۰ کیلوگرم سال ۱۳۹۷ رسیده است که رشدی برابر با ۱۴۹ درصد را نشان می‌دهد.
وی علت این تغییرات عمده در واردات و صادرات را اجرایی نمودنِ تبصره ۳ ماده ۱۰۲ قانون برنامه پنجم توسعه کشور در ۴ سال اخیر دانست و توضیح داد: این تبصره، دولت را مکلف کرده بود تا واردات سیگار را با همان برند اصلی تبدیل به تولید داخلی کند و با پیگیری‌های مستمر این مرکز برای اجرای این تکلیف قانونی، واردات سیگار کشور که در سال ۱۳۹۴ معادل ۱۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون نخ بود، با راه‌اندازی کارخانه‌های جدید و یا تکمیل ظرفیت کارخانه‌های موجود و تبدیل واردات به تولید داخل به ۳ میلیارد و ۲۷۰ میلیون نخ در سال ۱۳۹۶ رسید. همچنین  برنامه سال ۱۳۹۷ نیز رساندن این میزان به حداقل ممکن و صفر شدن آن است.
به گفته رمزی، اجرای برنامه‌های جدید در این حوزه موجب کاهش شدید واردات، قاچاق و رشد صادرات در چند سال اخیر شده است.
وی ادامه داد: تولید داخل کشور در سال ۱۳۹۳ حدود ۲۹ میلیارد نخ بود و با اجرای این تبصره قانون در سال ۱۳۹۶ به ۴۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون نخ رسید که ۶۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد .
رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور درباره برنامه تولید سال ۱۳۹۷ تصریح کرد: امسال تولید ۵۵ میلیارد نخ سیگار را هدف‌گذاری نموده‌ایم .

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association