شما اینجا هستید
اخبار » ضرورت گسترش کلینیک‌های ترک سیگار در کشور

دکتر رامین ابریشمی، دبیر انجمن داروسازان بالینی کشور، در آستانه برگزاری نهمین همایش داروسازی بالینی ایران (۳۰ خرداد لغایت ۱ تیر در مرکز همایش‌های رازی) اظهار کرد: علل مرگ ناشی از سیگار شامل سرطان ریه، بیماری‌های انسدادی مزمن ریه، همچون برونشیت مزمن و آمفیزم و بیماری‌های عروق کرونر و سکته مغزی است. سیگار کشیدن باعث آسیب به چشم شده و آب مروارید را به همراه دارد. همچنین منجر به ریزش مو، پیر شدن پوست و چروک پوست، سکته‌های قلبی و مغزی، بیماری‌های لثه و بیماری‌های ریه می‌شود.

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایرانیان، سازمانی مردم‌نهاد (اِن‌جی‌او) است که در سال ۱۳۶۲ با تلاش تعدادی از پزشکان و اساتید دانشگاه، با هدف پیشگیری و کنترل استعمال مواد دخانی و مبارزه با دخانیات، همچنین آگاه‌سازی عمومی درباره بیماری‌های ناشی از آن و مضرات گسترده‌ی این مواد در زمینه‌های بهداشتی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تأسیس شد.
از میان خدمات «جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایرانیان» می‌توان به کلینیک ترک دخانیات اشاره نمود.
خدمات ارائه شده در این مرکز، به اختصار، ویزیت و سنجش اولیه، آزمون تعیین میزان وابستگی به نیکوتین به‌همراه نیکوتین‌درمانی و مشاوره گروهی داوطلبان ترک دخانیات می‌باشد.
در این کلینیک، به مدیریت دکتر حمیرا بیگدلی، مراجعه‌کنندگان، مشاوره و ویزیت رایگان دریافت می‌نمایند. ابتدا مشاوره فردی طبق “گاید لاین‌های معتبر” انجام می‌گیرد؛ سپس تجویز دارو بر اساس نیاز مُراجع و طبقه‌بندی آن صورت می‌پذیرد. بیمار در بازه‌ی زمانیِ یک ماه و سه ماه و شش ماه و یک‌سال بعد پیگیری می‌شود. همچنین مُراجعان در کلاس‌های مشاوره رایگان نیز متعاقبا شرکت می‌کنند.
فعالیت‌های کلینیک در خارج از این مرکز در قالب همکاری با دانشگاه‌های علوم پزشکی و غیر پزشکی، مناطق شهرداری و واحدهای اداره سلامت، سراهای محله و خانه‌های سلامت می‌باشد.

«روابط عمومی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایرانیان»

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association