شما اینجا هستید
اخبار » نخستین گردهمایی فعالان پیشگیری و کنترل استعمال دخانیات در شهر قم

حجت الاسلام والمسلمین علیرضا احمدی، عضو هیأت مدیره شعبه قم «جمعیت» در بیانات خود تأکید نمود: دخانیات مشکلی جهانی است و توسعه بی­سابقه تولیدات مواد دخانی و فروش گسترده آن در سراسر دنیا، به ویژه نواحی کم درآمد، زیان‌های فراوان جسمی و روحی را برای آنها به همراه آورده است. بیماری‌ها، مرگ و میر زودرس و زیان‌های اقتصادی، کمترین پیامدهای مصرف این مواد است و بی‌شک دخانیات در سالیان آینده بزرگ‌ترین عامل مرگ و میر و کاهش طول عمر در جهان خواهد بود.

دکتر محمد علی‌گل، مدیر روابط عمومی مرکز بهداشت قم اظهار داشت: مسأله اعتیاد، از مهمترین مسائل اجتماعی است که در بیشتر کشورها به صورت مشکلی بزرگ با پیامدهای عمده‌ مطرح می‌شود. سیگار، قبح اجتماعی مواد مخدر را ندارد و خیلی راحت در دسترس جوانان قرار می گیرد. به همین دلیل، آنها به آسانی به مصرف سیگار روی می‌آورند و به کشیدن سیگار عادت می‌کنند. البته بر اساس تحقیقات، مصرف مداوم این ماده مخدر، عامل بسیاری از بیماری‌های کشنده است. شناخت عواملی که سبب می‌شود شخص سالم به مواد دخانی پناه ببرد، یکی از ارکان اساسی مبارزه با دخانیات است.
وی در ادامه افزود: مطالعات نشان می‌دهد که مصرف سیگار در دوران حاملگی، اثرات سوء بسیاری بر سلامت مادر و کودک وارد می‌کند؛ به گونه‌ای که سیگار کشیدن در دوران بارداری، سبب به تعویق انداختن و کند شدن رشد جنین می‌شود. به همین دلیل، متوسط وزن نوزاد مادران سیگاری دویست گرم کمتر از وزن طبیعی است. همچنین در مادران سیگاری، خطر مرگ ناگهانی نوزاد بیشتر است. سیگار حتی احتمال سقط جنین را افزایش می دهد. رشد جسمی و هوش کودکی که مادرش سیگاری بوده، کمتر از دیگر کودکان است. سیگار کشیدن در اطراف نوزاد، سبب ابتلای کودکان به بیماری‌هایی از قبیل مشکلات تنفسی، ترشح گوش میانی، علایم تنفسی مزمن مانند سرفه و نیز اختلال عملکرد ریوی و سرطان ریه می‌شود.

آقای حمیدرضا شاهسون مدیر امور شهرستان‌ها و مدیر عامل شعبه ورامین «جمعیت» در ارتباط با تأسیس و اعضای جمعیت مبارزه با دخانیات گفت: جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایرانیان در سال ۱۳۶۲ به همت تعدادی از پزشکان و اساتید دانشگاه و با امکانات ناچیز تأسیس گردید و با عدم امعان نظر کافی جامعه نسبت به مضرات دخانیات در آن زمان، کم‌ کم افراد علاقمند از اقشار گوناگون اجتماعی به این جمعیت پیوستند و فعالیت خود را جهت ریشه‌کنی استعمال دخانیات آغاز نمودند. دبیر کلی «جمعیت» برعهده دکتر محمدرضا مسجدی (فوق تخصص ریه) می‌باشد و هیأت مدیره آن شامل کمیته سیاست‌گذاری، طرح و برنامه‌‌ریزی، کمیته قوانین و مقررات، کمیته علمی، فرهنگی و ارتباطات و کمیته جلسات مشارکت‌های مردمی می‌باشد.
وی درپایان هدف اصلی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات را این گونه تبیین نمود: جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایرانیان، هدف عمده‌اش را مبارزه با استعمال دخانیات و ریشه‌کنیِ پایه‌های معضل اعتیاد در کشور از طریق راهکارهای فرهنگی، آموزشی، هنری و درمانی می‌داند.

این همایش به همت جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایرانیان (شعبه قم) در عصر روز جهانی بدون دخانیات در مجتمع فرهنگی نور شهر مقدّس قم برگزار گردید.

«روابط عمومی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایرانیان»

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association