شما اینجا هستید
اخبار » تغییر شیوه توزیع سراسری سیگار در کشور

علی اصغر رمزی، رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور، ضمن اعلام این مطلب، با اشاره به این‌که حدود هزار توزیع‌کننده استانیِ سیگار در کشور فعالیت می‌کنند، گفت: تمامی این توزیع‌کنندگان مکلف هستند فعالیت‌های خود را در سامانه‌ی مذکور ثبت کنند و توزیع خارج از این سامانه قاچاق تلقی و مجوز متخلفین باطل می‌شود.
وی با تأکید بر ضرورت اجرای مطلوب چهار گام اولیه توسط واردکنندگان، تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان سراسری (کشوری) محصولات دخانی پیش‌بینی کرد: از تاریخ ۱۰ تیر امسال صرفا توزیع‌کنندگان استانی از طریق این سامانه امکان دریافت سیگار از تولیدکننده یا توزیع‌کننده سراسری را خواهند داشت؛ به این ترتیب برخی تخلفات و حاشیه‌ها در سطح استان‌ها پایان می‌یابد و تمامی فعالیت‌های توزیع‌کنندگان استانی هم شفاف و تسهیل می‌شود.
علی اصغر رمزی ابلاغیه‌ی اخیر را گام پنجم در زمینه‌ی اجرای شناسه کالا و رهگیری در محصولات دخانی اعلام کرد و گفت: تاکنون چهار گام مهم اجرایی و الزامی‌شدن شناسه کالا در ثبت سفارش و واردات محصولات دخانی، ثبت روزانه تولیدات انواع سیگار توسط تمامی تولیدکنندگان در سامانه با شناسه کالا، ثبت روزانه انتقال مالکیت و عرضه سیگار توسط تولیدکنندگان و واردکنندگان به توزیع‌کنندگان سراسری و الزام توزیع کنندگان سراسری محصولات دخانی به ثبت فعالیت‌های خود در سامانه جامع تجارت به اجرا درآمده است. رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور در توضیح این مطلب افزود: با اجرایی شدن گام پنجم، از دیروز فقط یک گام دیگر برای تکمیل زنجیره مجموعه فعالیت‌ها و فعالان صنعت دخانیات در سامانه جامع تجارت باقی می‌ماند و آن گام ششم و ثبت فعالیت‌های خرده‌فروشان محصولات دخانی است که در آینده‌ی نزدیک، این گام نیز اجرایی و الزامی خواهد شد و همان‌گونه که پیش‌تر اعلام شده بود، در نیمه‌ی اول امسال، تکلیف قانونی در زمینه‌ی اجرایی شدن ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مشخص می‌شود و کالای دخانی به عنوان اولین کالا در سامانه‌ی جامع تجارت عرضه خواهد گردید.
وی در خصوص گام نهایی و ششم گفت: این گام، خرده‌فروشان سیگار را در بر می‌گیرد. با اجرایی شدن این برنامه، خرده‌فروشان محصولات دخانی که مجوّز توزیع از اتحادیه‌ی مربوطه را دریافت نموده‌اند صرفاً امکان دریافت سیگار را از توزیع‌کنندگان استانی در این سامانه خواهند داشت.
رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور در توضیح این مطلب اضافه کرد: در صورتی که توزیع کننده استانی به خرده‌فروش بدون مجوز سیگار بفروشد، مجوز استانی اش باطل خواهد شد؛ چرا که عمل او قاچاق محسوب شده و برخورد قانونی با وی صورت خواهد گرفت. به گفته رمزی، بیش از ۳۵ هزار واحد صنفی اعم از سوپر مارکت، خواربار و خرده فروش در کل کشور مجوز عرضه سیگار را دارا هستند. با اجرای گام ششم، عملا توزیع سیگار کاملا شفاف و در چارچوب قانون و در سامانه جامع تجارت انجام خواهد پذیرفت و فعالیت غیررسمی و قاچاق در سطح عرضه بسیار محدود و به راحتی قابل شناسایی و برخورد می‌شود.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association