اخباراخبار جمعیتاخبار زنان و دخانیاتویژه

“همایش هفته ملی بدون دخانیات ” برگزار شد

با شعار"دخانیات، تهدیدی برای سلامت و محیط زیست ما" 

به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات همایش هفته ملی بدون دخانیات با شعار”دخانیات، تهدیدی برای سلامت و محیط زیست ما” با همکاری بیمارستان تریتا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت مبازرزه با استعمال دخانیات ،در دهم خردادماه سال جاری به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات با شعار”دخانیات، تهدیدی برای سلامت و محیط زیست ما” همایش آموزشی با عنوان اثرات زیان آور سیگار و فیلتر سیگار بر محیط زیست و همچنین راهکارهای ترک دخانیات با حضور نماینده ریاست بیمارستان دکتر خلیل نژاد، سرکار خانم زهرا صدر مدیر واحد زنان جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، دکتر شهنی مسئول فنی و معاونت درمان، دکتر آسمانی مسئول دوره های ترک دخانیات، مسئولین حوزه سلامت شهرداری منطقه ۲۲ و همچنین تمامی کادر سازمان و عموم مردم در سالن اجتماعات بیمارستان تریتا برگزار شد.

طی این برنامه دکتر معتمد مدیر کلینیک روانشناسی بیمارستان فوق تخصصی تریتا در خصوص «روانشناسی گرایش به استعمال دخانیات و مواد مخدر»و « ترک مصرف دخانیات»  مطالبی ارائه نمودند.

در ادامه نیز صدر، به آمارهای مصرف دخانیات در سال ۱۴۰۰ به عنوان مثال فراوانی مصرف روزانه قلیان به میزان ۴/۵ درصد در گروه سنی بالای ۱۸ سال و افزایش ۲۸ درصدی مصرف روزانه قلیان به طور کلی از سال ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۰ اشاره کرد.

صدر گفت: مرگ و میر ناشی از مصرف دخانیات در واقع مرگ خاموش است که در سه سال گذشته برابر با ۲۰ میلیون نفر بوده و در مقایسه با شرایط پاندمی دو و نیم ساله ی کرونا که طی آن ۶ میلیون نفر جان خود را از دست داده اند نادیده گرفته شده است.

وی در پایان به مضرات فیلتر سیگار بر محیط زیست و رها شدن آن در طبیعت و به طور کل صنعت دخانیات که به طرق مختلف موجب تهدید و به خطر انداختن محیط زیست می شود اشاره کرد.

مدیر واحد زنان جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران افزود: با توجه به اینکه درصنعت کشت توتون و تنباکو نیاز به مقادیر زیادی از سموم، آفت کش‌ها و کودهای شیمیایی است، این مواد به طور مستقیم بر روی تخریب محیط زیست و آلودگی منابع آب و خاک تاثیرگذار هستند.

در آخر یک گزارش جامع از کلیه فعالیت‌های بیمارستان بدون دخانیات که با راهنمایی های خانم صدر شروع شده بود، توسط مسئول بهداشت محیط ارائه شد .

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
چطور میتونم بهتون کمک کنم ؟