اخبارویژه

دخانیات، اولین فاکتور خطر ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر است

دکتر جندقی:

روز شنبه یک اردیبهشت‌ماه سال جاری، جلسه هماهنگی «هفته ملی بدون دخانیات» به ریاست دکتر جعفر جندقی رئیس مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ستاد مرکزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.

به گزارش  روابط عمومی «جمعیت»، رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در این نشست با اشاره به شعار ملی هفته ملی بدون دخانیات تحت عنوان « حفاظت از کودکان در برابر صنایع دخانی؛ حق و مسئولیت همگانی» در خرداد ماه سال جاری، تأکید کرد: باید با بسیج اطلاع رسانی در هفته ملی مبارزه با دخانیات، کاهش مصرف دخانیات در کشور را رقم بزنیم.

جندقی با تأکید بر اهمیت ترویج اماکن عمومی عاری از دخانیات بیان کرد: باید در اماکن عمومی از استعمال دخانیات پرهیز شود و برای ترویج اماکن عمومی عاری از دخانیات تلاش کرد.

وی ضمن انتقاد از وجود صحنه‌های استعمال دخانیات در برخی از فیلم‌های سینمایی به‌ویژه فیلم‌های شبکه‌ خانگی، تصریح کرد: متأسفانه به‌رغم تلاش‌های انجام‌شده و جلسات مختلف با دادستانی کل کشور، سازمان‌ها و نهادهای متولی برای جلوگیری از پخش نمایش صحنه‌های استعمال دخانیات در فیلم‌های سینمایی و نمایش خانگی، همچنان استعمال دخانیات در این آثار به چشم می‌خورد و از سوی دیگر خانواده‌ها از شدت این وضعیت در فیلم‌ها اظهار نگرانی می‌کنند.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ،ضمن هشدار افزایش مصرف مواد دخانی بین نوجوانان، جوانان و زنان عنوان کرد: متأسفانه دخانیات، اولین فاکتور خطر بیماری‌های غیر واگیر است و باید مردم را بیش از گذشته نسبت به مضرات مواد دخانی آگاه کرد.

جندقی با هشدار نسبت به مصرف محصولات دخانی جدید (ویپ، سیگار الکترونیکی) گفت: مضرات سیگار الکترونیک بر سلامت افراد بسیار است و در این محصولات عمدتا از نیکوتین، گلیسیرین و حجم عظیمی از مواد معطر سرطان‌زا استفاده می‌شود.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، آموزش و توانمندسازی افراد در برابر مصرف دخانیات را به‌عنوان راهکاری مهم در این حوزه برشمرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
چطور میتونم بهتون کمک کنم ؟