واحد فرآموز « نفس پاک »

معرفی مرکز فرآموز

مصرف دخانیات از واقعیات تلخ زندگی انسان در دنیای مدرن کنونی است که متأسفانه روز به روز شاهد بالا رفتن مصرف آن به خصوص مصرف قلیان در میان جوانان هستیم.گر چه میزان مصرف دخانیات در برخی از جوامع کند شده ولی روند رو به رشد مصرف سیگار در تمام جهان به خصوص در کشورهای در حال پیشرفت، در میان نوجوانان و جوانان غیرقابل انکار است.
در چنین زمانی با توجه به اثرپذیری بالای افراد در سنین نوجوانی و نیز پیچیدگی و دشواری ترک سیگار و قلیان در سنین بالاتر، مهمترین اقدام،برنامه ریزی جهت کاهش تمایل و ابتلاء افراد به دخانیات در سنین نوجوانی و حتی در سال های پیش از آن در دوره کنونی است.
بر این اساس اجرای طرحی مختص کودکان و همگام نمودن فرآیندهای آموزشی با درک و فهم و نیازهای ویژه ی این گروه سنی برای تأثیر گذاری بیشتر راهکارهای پیشگیرانه، امر بسیار مهمی در جهت حرکت به سوی دنیایی بدون دخانیات است.
با این هدف، جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با همکاری اداره کل سلامت شهرداری تهران، مرکز ”فرآموز نفس پاک“ را در تاریخ شانزدهم تیرماه ۱۳۸۸ همزمان با میلاد مبارک امیر المومنین (ع) با اهداف زیر راه اندازی نمود:

  • افزایش آگاهی کودکان از مضرات دخانیات (آسیب به سلامت جسمانی و روانی افراد،مختل شدن روابط اجتماعی، ضررهای اقتصادی به فرد و اجتماع و از بین رفتن محیط زیست)
  • آگاهی از دلایل غیرمنطقی برای مصرف دخانیات و دشواری ترک این مواد
  • شناخت خود و به کارگیری مهارت های رفتاری مناسب در برابر فشارهای مصرف
  • انتقال آموزه های خود به خانواده و تبدیل شدن به مبلغان کوچک پیشگیری از مصرف دخانیات در خانواده و اجتماع

برنامه های این مرکز شامل فعالیت های مستقیم و غیر مستقیمی است که در فضایی شاد برای کودکان ۱۲-۵ ساله،بصورت رایگان برگزار می شود و هدف آن آموزش ،ترویج فرهنگ،مشاوره و آگاه سازی این گروه از نوجوانان و ایجاد تعامل بین خانواده ها در راستای آماده سازی کودکان به زندگی سالم در آینده است.

به طور کلی فعالیت های این مرکز به دو صورت انجام می شود:

۱ ) اجرای برنامه در داخل مرکز فرآموز
فضای داخلی فراموز شامل فضای ورودی،اتاق نمایش،اتاق راز،اتاق دانستنی ها، اتاق نقاشی و اتاق ورزش است و در پایان برای کودکان کارت همیار سلامت صادر می شود.

۲ )  اجرای برنامه خارج از مرکز فرآموز
که شامل اجرا در مدارس، مهدهای کودک، پارک ها، فرهنگسراها و خانه های سلامت، اجرای برنامه در شهرستان ها، شرکت در غرفه های شهری، برگزاری همایش های دانش آموزی و برگزاری مسابقه و داستان است.

برنامه ها بصورت مجری گری،نمایش عروسکی، مسابقه نقاشی، اجرای موسیقی زنده، برپایی غرفه و عرضه کتاب های پیشگیرانه برای کودکان و نوجوانان می باشد.
واحد فرآموز با همکاری مجرب ترین و توانمندترین مربیان و کارشناسان، به منظور پیشگیری از استعمال دخانیات (سیگار و قلیان)، این رسالت عظیم را به منصه ظهور درآورده است.

فاطمه متین خواه
مدیر مرکز فرآموز

۸۸۱۰۵۱۸۸-۹

آدرس ایمیل
معصومه قدرتی
مربی مرکز فرآموز

۸۸۱۰۵۱۸۸-۹

آدرس ایمیل
مرجان نعمتی
مربی مرکز فرآموز

۸۸۱۰۵۱۸۸-۹

آدرس ایمیل
دکمه بازگشت به بالا
چطور میتونم بهتون کمک کنم ؟