واحد زنان و دخانیات جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات

معرفی واحد زنان و دخانیات

سلامت زنان و مخصوصاً دختران جوان به‌عنوان مادران آینده و نقش مؤثر آنان در سلامت فرزندان بر وضعیت سلامت جامعه انکارناپذیر است. چنانچه مسائل تأثیرگذار بر سلامت آن­ها مورد غفلت واقع شود، آسیب­های جبران­ناپذیری بر زنان و درنتیجه جامعه در پی خواهد داشت.
دخانیات بزرگ‌ترین عامل مرگ قابل‌پیشگیری در جهان است، طبق گزارش منتشرشده در اطلس جهانی دخانیات تنها در سال ۲۰۲۰ دخانیات علت مرگ بیش از ۸ میلیون انسان بوده است که از این تعداد بیش از دو میلیون نفر زن بودند. زنان چه خود مصرف­کننده دخانیات باشند و یا در معرض دود تحمیلی دیگران قرار بگیرند، بزرگ‌ترین قربانیان این صنعت پرسود هستند. بر اساس مطالعات انجام‌شده و شواهد، کاهش سن مصرف دخانیات و همچنین رشد صعودی مصرف مواد دخانی به خصوص قلیان در زنان نسبت به مردان در چند دهه اخیر قابل‌توجه است. نظر به اینکه فرقی در مورد خطرهای مربوط به سلامت در بین دو جنس نیست، زنان علاوه بر خطرهای عمومی مصرف دخانیات، در معرض خطر عوامل خاص جنس خود از نظر مصرف دخانیات نیز قرار دارند و این امر اهمیت موضوع را مضاعف می­کند. در جامعه ایرانی بار منفی این رفتار برای زنان ایرانی از مردان متفاوت است و معناهای اجتماعی و فرهنگی خاص خودش را دارد، لذا آسیب­ شناسی آن نیز متفاوت است و مسائل آنها باید مستقل از مردان بررسی شود. بنا بر توصیه سازمان بهداشت جهانی، باید در مورد علل شروع مصرف دخانیات به تأثیر جنسیت توجه کرد، زیرا مصرف دخانیات یک رفتار مرتبط با جنس است. به این معنا که زنان برای شروع استعمال دخانیات ممکن است دلایلی متفاوت از مردان داشته باشند؛ بنابراین درک عواملی که برای شروع و تداوم دخانیات مؤثرند، می­تواند دستورالعمل­های کنترل دخانیات را به حالت بهینه در­آورد.
 
جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایرانیان نیز در راستای اهداف توسعۀ هزاره، توانمندسازی در جهت سلامت زنان و اینکه موضوعات مرتبط با دخانیات در زنان به­ عنوان یکی از اولویت­ها در پیمان­ نامه کنترل دخانیات سازمان بهداشت جهانی مطرح شده بود، واحد زنان را ایجاد نمود.

فعالیت­های واحد زنان این سازمان مردم‌نهاد به‌منظور پیشگیری و کنترل مصرف مواد دخانی در زنان، در راستای اهداف ذیل می­باشد :

  • برگزاری کارگاه­های آموزشی، همایش و سمینار با موضوع زنان و دخانیات
  • ارائه و حمایت از پژوهش­ها و پایان­نامه­ها در زمینه دخانیات و زنان
  • تعامل و مشارکت، در قالب تفاهم­نامه و قرارداد با مراکز و سازمان­های دولتی و غیردولتی که گروه هدفشان زنان می‌باشد
  • طراحی راهکار نوآورانه جهت مداخلات فرهنگی و اجتماعی در زمینة مراقبت و پیشگیری از مصرف دخانیات توسط زنان
زهرا صدر
مدیر واحد زنان
 88105005 داخلی ۳۰۵ 
آدرس ایمیل
دکمه بازگشت به بالا
چطور میتونم بهتون کمک کنم ؟