اخبارویژه

اعلام تخلف از قوانین کنترل دخانیات به ۱۹۰

معاونت بهداشت وزارت بهداشت: قوانین ممنوعیت استعمال و تبلیغات دخانیات را به منظور مطالبه گری مردم برای جامعه‌ای عاری از دخانیات، به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ این قوانین که در قالب ۱۲ پیام تدوین شده و به این شرح است:

۱- توجه داشته باشیم که فروش فله‌ای محصولات دخانی ممنوع است.
۲- توجه داشته باشیم که فروش یا عرضه دخانیات به افراد زیر ۱۸ سال ممنوع است.
۳- فروش سیگار به صورت نخی ممنوع است.
۴- محصولات دخانی که فاقد هولوگرام و شماره سریال، تصاویر هشداردهنده بهداشتی، قاچاق محسوب می‌شود و عرضه، فروش، حمل و نگهداری آن‌ها ممنوع است.
۵- فروش محصولات دخانی (سیگار، قلیان) توسط دستگاه‌های خودکار فروش، اینترنت (سایت ها، شبکه‌ها و گروه‌های مجازی) و پیامک ممنوع است.
۶- هیچ مغازه و فروشگاهی نباید قفسه فروش سیگار داشته باشد.
۷- تابلو، بنر و تراکت تبلیغاتی جهت فروش و عرضه محصولات دخانی (سیگار و قلیان) در هیچ مکانی نباید باشد.
۸- در قهوه خانه، کافی شاپ، چایخانه، رستوران، نانوایی و سایر اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، استعمال، عرضه و فروش محصولات دخانی ممنوع است.
۹- استعمال دخانیات (سیگار، قلیان) در تمام اماکن عمومی مانند رستوران، پارک، کافی شاپ، وسایل حمل و نقل عمومی و به طور کلی تمامی محیط‌های عمومی سربسته و باز ممنوع است.
۱۰- استعمال دخانیات در تمام وسایل نقلیه عمومی ممنوع است.
۱۱- در تمام اماکن عمومی باید تابلو یا برچسب ممنوعیت استعمال دخانیات در جایی که قابل رویت باشد، نصب شده باشد.
۱۲- برای اعلام و گزارش موارد خلاف قانون در خصوص دخانیات با شماره تلفن ۱۹۰ «سامانه پاسخگویی شکایات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» تماس بگیریم.

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران از شما هموطنان محترم تقاضا دارد در صورت برخورد با هریک از ۱۲ مورد ذکر شده، مراتب را به «سامانه پاسخگویی شکایات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» با شماره ۱۹۰ اطلاع دهید.

دست در دست هم دهیم به  مهر میهن خویش را کنیم آباد.

روابط عمومی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
چطور میتونم بهتون کمک کنم ؟