اخباراخبار جمعیتویژه

رضی،روستای بدون دخانیات

شهر و روستای بدون دخانیات، عبارت از شهرو روستایی که درآن فروش، عرضه و استعمال محصولات دخانی ضابطه مند شده به نحوی که مردم از مواجهه با دود دست دوم محافظت می‏شوند، از طرفی تبلیغات و ساز و کارهای تشویقی مستقیم و غیرمستقیم درآن محدود شده و مصرف کنندگان دخانیات به ترک آن تشویق می‏شوند؛ در مجموع با راهبرد کاهش عرضه و تقاضا انتظارمی‏رود، شیوع استعمال دخانیات در آن مناطق کاهش یابد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت مباره با استعمال دخانیات؛ ابتکار شهر و روستای بدون دخانیات براساس ماده ۸ کنوانسیون کنترل دخانیات سازمان جهانی بهداشت به منظورمحافظت از مردم در مواجهه با دود دست دوم دخانیات و کاهش عوارض آن از سال ۱۳۹۸ به صورت پایلوت در شهرمقدس قم ‌کلید خورده است. این یک برنامه پنج ساله است که تا سال ۱۴۰۴ ادامه خواهد یافت و در نهایت ۶۳ شهر و ۶۳ روستای منتخب کشورعاری از دخانیات خواهند شد.رضی یکی از روستاهای بدون دخانیات سطح کشور است.

        روستای بدون دخانیات

رضی، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان رامیان که در استان گلستان ایران واقع است .دهکده ییلاقی و زیبای رضی با ارتفاع ۱۳۰۰ متری از سطح دریا، جزو دهستان قلعه میران از توابع بخش مرکزی شهرستان رامیان است که فاصله‌اش از مرکز شهرستان ۲۸ کیلومتر و از جاده ی اصلی رامیان – شاهرود ۳ کیلومتر  است.

این دهکده‌ زیبا به لحاظ قدمت تاریخی چند صد ساله، تفرجگاه‌های زیبا، راه‏های ورودی و خروجی متعدد و جدایی بافت قدیم و جدید روستا از هم تفاوت خاصی نسبت به روستاهای اطراف خود دارد.

اما فارغ از از جاذبه‎ های توریستی عنوان شده، آنچه  که جالب تر به نظر می رسد ،تابلوی ابتدای این  روستاست  که ذوق هر گردشگری را برای ورود به این روستان دو چندان می‏کند.

روستای بدون دخانیات
«شما به روستای بدون دخانیات وارد می شوید.لطفاً با خاموش کردن سیگار به خود و دیگران احترام بگذارید.»

(مرکزبهداشت شهرستان رامیان)

 

 

 

به امید روزی که در تمامی روستاها و شهرهای کشورمان چنین تابلویی نصب شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
چطور میتونم بهتون کمک کنم ؟