اخباراخبار جمعیتویژه

پاییز کرونایی در انتظار سیگاری‌ها

به گزارش روابط عمومی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، به نقل از ایسنا/کرمانشاه یک فوق تخصص بیماری‌های ریه با اشاره به پیش‌بینی شدت گرفتن کرونا در پاییز و زمستان امسال گفت: در شرایط همه‌گیری کرونا و همزمانی این بیماری با سایر بیماریهای تنفسی ویژه فصول سرد، افراد سیگاری به دلیل ریه‌های ضعیفی که دارند بیش از همه در معرض خطر هستند و عملاً پاییز سختی در انتظار آنها است.

دکتر علی معینی درباره خطرات کرونا برای افراد سیگاری گفت: در صورت ابتلای این افراد به کرونا، شدت بیماری در آنها سه برابر افراد عادی خواهد بود و نیاز است افراد سیگاری مراقبت بیشتری در بحث پیشگیری از ابتلا به کرونا داشته باشند.

معینی با تأکید بر لزوم هرچه سریعتر ترک سیگار در ایام شیوع کرونا گفت: ترک کردن سیگار در هر زمانی برای بدن مفید است و در شرایط کنونی بیماری کرونا توصیه می‌شود هر چه سریعتر این کار صورت گیرد.

این فوق تخصص بیماری‌های ریوی در خصوص فواید ترک سیگار برای سلامت بدن، گفت: با کنار گذاشتن مصرف سیگار، بعد از ۲۰ دقیقه ضربان قلب و فشارخون به حد نرمال می‌رسد. همچنین بعد از گذشت ۱۲ ساعت از ترک سیگار عملاً منوکسیدکربن خون به سطح نرمال می‌رسد.

معینی افزود: دو تا ۱۲ هفته پس از ترک سیگار جریان خون به حد طبیعی رسیده و عملکرد ریه‌ها نیز طبیعی می‌شود و با گذشت یک تا ۹ ماه پس از ترک سیگار علائم تنفسی ناشی از مصرف سیگار به‌طور کامل رفع می‌شود.

وی با بیان اینکه تا فصل پاییز حدود سه ماه فرصت باقی‌مانده گفت: پاییز امسال به دلیل وجود کرونا که همزمان با شیوع سایر بیماریهای تنفسی ویژه این فصل خواهد بود، عملاً پاییز سختی برای افراد سیگاری خواهد بود و شانس ابتلای آنها به یکی از این بیماری‌های تنفسی افزایش می‌یابد و بهتر است افراد سیگاری در این اقدام به ترک سیگار کنند تا بدن آنها توانی برای مقابله احتمالی با کرونا را داشته باشد.

دکتر علی معینی در پایان گفت: در صورت ابتلای سیگاری‌ها به کرونا، در کنار شدت بالای بیماری، آمار مرگ‌ومیر نیز در آنها به میزان چشمگیری بالاتر از سایر افراد خواهد بود.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
چطور میتونم بهتون کمک کنم ؟